A A+ A++

5 października świętowany jest Dzień Tkaczki/Tkacza. Z tej okazji w Muzeum Ziemi Sokólskiej zorganizowano spotkanie z autorkami wystawy czasowej „Moda na gwiazdki” poświęconej tkaninie inspirowanej tkactwem tradycyjnym.

Tytuł wystawy pochodzi od motywu pojawiającego się w tkaninie zwanej na kresach „radziuszką” i ta technika tkacka wielonicielnicowa dominuje w prezentowanych pracach. Motyw „gwiazdki” każda z autorek interpretuje na swój sposób w nowoczesnej formie tkanin artystycznych i użytkowych. Nie jest to pierwszy wspólny projekt piątki Podlasianek. Beata Palikot-Borowska, Katarzyna Daniewicz (Kasia z Podlasia), Ewa Kępa (Ukryta w Paprociach), Aleksandra Maria Staszak (Pasjonetka), Urszula Mendryk (Nawojka W Sieci) wspólnie w 2023 roku wytkały w technice sejpaku swoje autoportrety, które można było oglądać na wystawie zbiorowej młodych tkaczek w ramach IV Festiwalu Tkactwa Podlaskie Sploty. W tymże roku zawiązała się również grupa #TKAMY, czyli jak czytamy na stronie www.tkamy.pl -„wielonicielnicowa grupa wsparcia”.

W sobotnie popołudnie w muzeum gościły: Beata Palikot-Borowska, Katarzyna Daniewicz i Ewa Kępa, choć zawodowo spełniają się w innych dziedzinach, tkactwo jest ich pasją realizowaną w wolnym czasie. Uczestnicy spotkania mieli okazję poznać tkaczki bliżej, dowiedzieć się czym zajmują się na co dzień, dlaczego zajmują się tak pracochłonną i wymagającą dziedziną twórczości. Konkluzją spotkania była myśl, że tkactwo na Podlasiu ma się świetnie. I jest teraz sposobem na samorealizację i spędzenie wolnych chwil.

Wystawa “Moda na gwiazdki” będzie czynna bezpłatnie do 17 października 2024 r.

Zdjęcia autorstwa W. Panowa
(EW) SOK






Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułSpotkanie „Rady Sołtysów” z Burmistrzem Opoczna w Urzędzie Miejskim
Następny artykułPieczarki – jedz codziennie. Odkryj na nowo pieczarki – ukryty skarb na talerzu