Nowy tydzień Zarząd Powiatu Nowosolskiego rozpoczął od spotkania w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego CKZiU “Elektryk” Nowa Sól. Wizyta w placówce była okazją do rozmowy na temat funkcjonowania szkoły oraz inwestycji realizowanych na jej terenie.
Dyrektor Grzegorz Königsberg przedstawił członkom zarządu kadrę kierowniczą szkoły – wicedyrektora Sławomira Kalisza, kierownika kształcenia praktycznego Jarosława Cybulskiego oraz osoby, które odpowiadają za administrację szkoły – sekretarz Beatę Hoffman, kierownika gospodarczego Alicję Święcicką oraz główną księgową Agnieszkę Sawicką. To dzięki dobrej współpracy całego zespołu funkcjonowanie szkoły, do której uczęszcza ponad 1100 uczniów, przebiega bez zarzutów.
Podczas wizyty w “Elektryku” nie można było pominąć tematu inwestycji, która jest realizowana na terenie szkoły. Wykonawca Jerzy Wagner zapewnia, że prace związane z zagospodarowaniem terenu przy budynkach powoli dobiegają końca. W ramach inwestycji firma Wagner Factory zrealizowała m.in. prace związane z budową kanalizacji deszczowej, zewnętrznej instalacji elektrycznej czy montażem wiat i zadaszeń. Powstał też łącznik pomiędzy budynkiem przy ul. Kościuszki i halą sportową przy ul. Piłsudskiego. Na ukończeniu są roboty drogowe oraz te związane z wymianą ogrodzenia. Wartość tego zadania to ponad 3,5 mln zł.
Inwestycja realizowana jest w ramach Branżowego Centrum Umiejętności w dziedzinie elektromobilności. – Jesteśmy na początku drogi. W tym roku realizujemy prace inwestycyjne, a od lipca 2025 rusza działalność BCU. Realizowaliśmy wiele projektów unijnych, jednak z punktu widzenia powiatu takiego projektu jeszcze nie było. Jeśli chodzi o odbiorcę nie jest to tylko uczeń i nauczyciel, ale także osoby dorosłe z całego kraju – podkreśla naczelnik Wydziału Inwestycji i Funduszy Pomocowych Katarzyna Dzieńdziura
W województwie lubuskim powstają kolejne firmy, które stawiają na elektromobilność. Projekt nowosolskiego „Elektryka” to odpowiedź na ich potrzeby dotyczące kształcenia wykwalifikowanej kadry. – W ostatnim czasie w Polsce powstał zawód technika elektromobilności, ale jest on związany z obsługą i naprawą samochodów elektrycznych. Elektromobilniość w CKZiU to stacje ładowania, systemy ładowania i magazyny energii, które są poważnym wyzwaniem przy rozwoju odnawialnych źródeł energii – zaznacza dyrektor Grzegorz Königsberg.
Na zdobywanie nowych kompetencji w ramach BCU będą mieli szansę informatycy, programiści, elektrycy, mechatronicy oraz technicy urządzeń i systemów energetyki odnawialnej. Zanim jednak rozpocznie się kształcenie konieczne jest przygotowanie bazy dydaktycznej. Na terenie szkoły powstaną więc m. in.:
– pracownie przedmiotowe m.in pracowni matematyki, podstaw mechaniki oraz rysunku technicznego, pracownia informatyki oraz zarządzania energią, pracownia fizyki/podstaw elektrotechniki/rysunku technicznego, pracownia chemii/podstaw ogniw wodorowych, baterii
– dydaktyczna stacji obsługi samochodów, motorowerów i rowerów (serwis pojazdów elektrycznych) oraz stacji obsługi samochodów elektrycznych
– stacje ładowania rowerów, motocykli i motorowerów elektrycznych, plac manewrowy do testowania pojazdów elektrycznych, testowa stacja ładowania pojazdów elektrycznych.
Oryginalne źródło: ZOBACZ
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS