Wojna zmieniła cele strategiczne
Rywal BP, brytyjsko-holenderski Shell, także spowolnił tempo transformacji energetycznej od czasu objęcia urzędu przez dyrektora generalnego Waela Sawana w styczniu tego roku. Shell ograniczył skale inwestycji w morską energię wiatrową, biopaliwa i wodór.
Zmiana w obu firmach nadeszła po ponownym skupieniu się na europejskim bezpieczeństwie energetycznym, po szoku cenowym wywołanym inwazją Rosji na Ukrainę na początku 2022 r.
Czytaj więcej
Orlen prezentuje wyniki i zapowiada zmniejszenie inwestycji
Negatywny wpływ na wyniki koncernu miały także spadki marż rafineryjnych i petrochemicznych oraz cen energii i gazu. Dzięki prowadzonemu przeglądowi planowanych inwestycji zarząd obniżył ich tegoroczną wartość o 3,3 mld zł.
Przed wojną firma BP zainwestowała miliardy w nowe niskoemisyjne przedsiębiorstwa i jednocześnie od 2020 r. znacznie zmniejszyła zespół ds. ropy naftowej i gazu. Jednak problemy z łańcuchem dostaw, gwałtowny wzrost kosztów i stóp procentowych wywarły rosnącą presję na rentowność wielu przedsiębiorstw z branży odnawialnych źródeł energii, jak np. morska energetyka wiatrowa.
Podczas gdy rywal … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS