Minęło dokładnie 30 lat od pewnego deszczowego dnia, w którym kondukt żałobny stanął przed piramidą – mauzoleum rodu Skrzyńskich, by pożegnać hrabiego Aleksandra Marię Sobańskiego, męża Marii ze Skrzyńskich Sobańskiej – ostatniego przedstawiciela rodziny Skrzyńskich pochowanego w mauzoleum – pasjonata sportów samochodowych, wybitnego kierowca rajdowego z międzynarodowymi sukcesami i członka Rady Głównej Automobilklubu Polskiego.
Jemu zawdzięczamy to, że wielokrotnie przez teren powiatu gorlickiego, przebiegała trasa Międzynarodowego Rajdu Polski , niezwykle prestiżowych zawodów samochodowych o europejskim formacie.
Mauzoleum rodziny Skrzyńskich zlokalizowane w Zagórzanach, miejscowości leżącej niedaleko Gorlic zostało zbudowane w 1931 r. na zamówienie hrabiego Aleksandra Skrzyńskiego, a jego projektantem był polski architekt i malarz Teodor Marian Talowski. Ten oryginalny grobowiec w kształcie piramidy był wzorowany na budowlach egipskich, ale łatwo można w nim dostrzec typowo katolicki element sakralny. Mowa o dużym krzyżu z ukrzyżowanym Chrystusem, który wyrasta z jej lewego boku.
Jest to miejsce spoczynku sześciu przedstawicieli rodu Skrzyńskich:
Adama hr. Skrzyńskiego – 1853 – 1905
Oktawii z Tarnowskich hr. Skrzyńskiej – 1862 – 1931 – żony Adama hr. Skrzyńskiego,
Aleksandra Józef hr. Skrzyńskiego – 1881 – 25.09.1931 – syna Adama hr. Skrzyńskiego,
Adama hr. Sobańskiego – 4.11.1875 – 1936,
Marii ze Skrzyńskich hr. Sobańskiej – 1887 – 1948 – żony Adama Sobańskiego i córki Adama hr. Skrzyńskiego,
Aleksandra Marii hr. Sobańskiego – 1924 – 1994 – syna Marii i Adama Sobańskich.
Skrzyńscy to ród zasłużony zarówno dla naszego regionu, jak i dla Polski. Dotyczy to szczególnie dwóch jego przedstawicieli: Adama hr. Skrzyńskiego (1.01.1853 r. – 26.07.1905 r.) oraz Aleksandra Józefa hr. Skrzyńskiego (19.03.1881 r. – 25.09.1931 r.). Hrabia Adam był pionierem przemysłu naftowego i przedsiębiorcą. Wybudował w Libuszy rafinerię, doprowadzając do niej kolejową odnogę od linii Jasło – Stróże. Oprócz działalności gospodarczej angażował się także w politykę. W 1882 roku został wybrany do Sejmu Krajowego Natomiast w 1891 roku wszedł do parlamentu wiedeńskiego. Działając w tych gremiach miał zawsze na uwadze interesy regionu, który reprezentował. To za sprawą jego decyzji Zagórzany stały się siedzibą rodu Skrzyńskich.
Hrabia Aleksander zapisał się w historii Polski jako wybitny polityk i dyplomata. Był trzykrotnym ministrem spraw zagranicznych /1922 – 1926/, a latach 1925 – 1926 premierem RP. W czasie I wojny służył w wojsku u boku Tadeusza Rozwadowskiego, biorąc udział w operacji gorlickiej. Wcześniej, bo po studiach w Wiedniu i Krakowie, gdzie uzyskał stopień doktora praw, pracował w starostwie w Gorlicach, w budynku, który zachował się do dnia dzisiejszego przy ulicy 3 Maja. Obecnie znajduję się tam pamiątkowa tablica, przypominająca gorliczanom postać tego wybitnego rodaka. Po przewrocie majowym z 1926 roku Skrzyński odszedł z polityki i zajął się działalnością gospodarczą. Niedługo potem, bo w roku 1931, zginął w wypadku samochodowym, w niewyjaśnionych do dzisiaj okolicznościach.
Opracował Krzysztof Mikruta
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS