Dzięki szczegółowym analizom naukowcy rozwikłali zagadkę niesamowitych formacji, których złoża znajdują się w Ameryce Południowej. Geody ametystowe z Urugwaju od lat fascynują swoją wielkością i pięknem, ale skrywały też tajemnicę, która frapowała badaczy.
Budzą zachwyt i zdumienie, a przy tym są bardzo tajemnicze – tak można określić niezwykłych rozmiarów geody ametystowe, które znaleziono w Urugwaju.
Nowe badania geologiczne rzucają światło na zagadkę powstawania urugwajskich geod ametystowych, które do tej pory stanowiło wielką niewiadomą.
Ametyst to odmiana kwarcu, a geody to puste przestrzenie skalne “przyozdobione” w środku minerałami, np. kryształami kwarcu, w tym właśnie ametystem. Urugwaj znany jest z odnajdywania tam wspaniałych gigantycznych geod ametystowych o niezwykłe intensywnej fioletowej barwie.
Urugwajskie złoża zostały uznane za jedno ze 100 najważniejszych miejsc dziedzictwa geologicznego na świecie, co podkreśla ich wartość naukową i przyrodniczą. Choć od lat formacje tego typu zachwycają naukowców, pasjonatów i miłośników piękna natury, to nie do końca wiadomo było, jak powstały.
Zespół badawczy kierowany przez … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS