A A+ A++

Bezpłatna aktualizacja mobilnej aplikacji jest już dostępna w sklepach Google Play oraz App Store. Teraz jest w niej wiele informacji i funkcji zarówno dla ubezpieczonych w ZUS, jak i tych, którym Zakład wypłaca pieniądze.

– Założenie aplikacji jest proste. Aby móc z niej korzystać należy połączyć ją ze swoim profilem PUE. Proces aktywacji i połączenia aplikacji z profilem PUE został opisany krok po kroku na początkowych ekranach startowych aplikacji i na naszej stronie internetowej – zapewnia Wojciech Dyląg, regionalny rzecznik prasowy ZUS na Podkarpaciu.

Rzecznik dodaje, że na stronie zus.pl jest umieszczona instrukcja użytkowania oraz link do filmu instruktarzowego na YouTube

– Nasza aplikacja się rozwija, dotychczas dzięki niej klienci mogli w prosty i szybki sposób złożyć wnioski o pieniądze z programów dla rodzin. Teraz mogą również sprawdzić czy oni sami oraz członkowie ich rodzin są ubezpieczeni – opowiada W. Dyląg. – Mogą przeczytać, jakie zasiłki, emerytura czy renta są im przez nas wypłacane – dodaje.

Rzeczniczka zachęca do aktualizacji aplikacji, dzięki czemu klienci uzyskają więcej możliwości elektronicznego kontaktu z ZUS.

Wojciech Dyląg przypomina, że od 1 października 2024 r. ruszy program Aktywny Rodzic, który wprowadza nowe świadczenia pieniężne dla rodzin. Program ma ułatwić rodzicom pogodzenie zadań związanych z rodzicielstwem i aktywizacją zawodową. Od tej daty będzie można składać wnioski o te nowe świadczenia. Przyznawaniem i wypłatą wsparcia zajmie się Zakład Ubezpieczeń Społecznych. – Dla pracujących opiekunów przeznaczone jest świadczenie „aktywni rodzice w pracy”. Jeśli dziecko uczęszcza do żłobka, to będzie na nie przysługiwać świadczenie „aktywnie w żłobku”, które zastąpi dotychczasowe dofinansowanie żłobkowe z ZUS. Trzeci rodzaj wsparcia to świadczenie „aktywnie w domu”, które zastąpi rodzinny kapitał opiekuńczy i obejmie także pierwsze dziecko. Prawo do świadczeń nie zależy od dochodów rodziny.

Do tej pory aplikacja mZUS został pobrana w Google Play ok 500 tys. razy.

W aktualnej wersji aplikacji klienci ZUS mogą (poza wcześni udostępnionymi funkcjami) przejrzeć informacje o:
 

  • Zgłoszeniach do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego, okresach podlegania do ubezpieczeń, danych płatnika/płatników składek ubezpieczonego
  • Członkach rodziny zgłoszonych do ubezpieczenia zdrowotnego
  • Pobieranych zasiłkach oraz emeryturach i rentach
  • Zaświadczeniach lekarskich (e-ZLA).

W aplikacji mZUS można też:
 

  • Wyliczyć prognozowaną kwotę emerytury w kalkulatorze emerytalnym
  • Zarezerwować e-wizytę w ZUS, czyli wideorozmowę z pracownikiem ZUS
  • Zadzwonić na infolinię ZUS (Centrum Kontaktu Klientów ZUS), jako klient uwierzytelniony i uzyskać informacje dot. konkretnej sprawy lub sytuacji osoby, która się kontaktuje.

Obecnie, aby w korzystać ze wszystkich funkcji aplikacji mobilnej mZUS, należy ją zaktualizować. Osoby, które jeszcze nie zainstalowały mZUS, mogą pobrać ją bezpłatnie ze sklepów Google Play lub App Store. Po instalacji aplikacji należy ją połączyć ze swoim profilem na PUE ZUS. Bez założenia i potwierdzenia profilu PUE ZUS korzystanie z mZUS nie będzie możliwe.

Osoby, które nie mają jeszcze konta na PUE ZUS, mogą je założyć w kilka minut, odwiedzając stronę zus.pl i klikając przycisk „Zarejestruj w PUE”. Rejestracja jest możliwa za pomocą metod dostępnych na portalu login.gov.pl (profil zaufany, m-obywatel, bankowość elektroniczna, e-dowód), kwalifikowanego podpisu elektronicznego, lub poprzez bankowość elektroniczną współpracującą z ZUS.

Jak zainstalować aplikację i jak z niej korzystać oraz więcej informacji o programie Aktywny rodzic znaleźć można na stronie internetowej Zakładu ubezpieczeń Społecznych.

 

Wojciech Dyląg
regionalny rzecznik prasowy ZUS
w województwie podkarpackim
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułObjazd linii 24 spowodowany osunięciem się ziemi na ul. Sobieskiego. Sytuacja wróciła do normy
Następny artykułW Częstochowie: Przewagi badania ankietowego CAWI jako metody zbierania danych rynkowych i społecznych