A A+ A++

Za nami kolejna, już 13. odsłona Narodowego Czytania, czyli ogólnopolskiej akcji społecznej, której celem jest propagowanie polskiej literatury oraz wzmacnianie tożsamości narodowej. Przez ten czas mieszkańcy naszego kraju wspólnie sięgnęli m.in. po dzieła: Fredry, Sienkiewicza, Prusa, Wyspiańskiego, Żeromskiego czy Mickiewicza oraz Orzeszkowej. Warto podkreślić, że Narodowe Czytanie, realizowane pod Patronatem Honorowym Pary Prezydenckiej, od lat tradycyjnie jednoczy Polaków na całym świecie wokół klasyki polskiej literatury. Dziś wspólnie z zaproszonymi gośćmi i uczniami dębickich  szkól będziemy czytać „Kordiana” Juliusza Słowackiego. 

Dramat napisany w 1833 roku, jest jednym z najważniejszych dzieł literatury polskiej okresu romantyzmu. Łączy w sobie głęboką analizę psychologiczną, bogactwo symboliki oraz wyrafinowaną grę językową. Zanurza się w skomplikowany świat dylematów moralnych, walki o wolność narodową i poszukiwania tożsamości, odzwierciedlając zarówno osobiste rozterki autora, jak i szersze konteksty społeczno-polityczne XIX-wiecznej Polski.

4 października spotkaliśmy się w czytelni Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Dębicy  na performatywnym czytaniu fragmentów „Kordiana” Juliusza Słowackiego. Utwór ten po raz pierwszy ukazał się drukiem w 1834 roku w Paryżu i należy do najważniejszych arcydzieł literatury polskiej.

Symboliczna scenografia przybliżyła uczestnikom klimat czytanego tekstu, stworzona atmosfera  odzwierciedliła wewnętrzną walkę bohatera. Całość idealnie wkomponowała się w atmosferę czytanego tekstu i „gęstniała” z każdym wystąpieniem kolejnego „Kordiana”.

Podczas wydarzenia zaprezentowano bogactwo emocji, konfliktów i refleksji nad losem Polski oraz rolą jednostki w historii, jakie niesie ze sobą “Kordian”. W interpretacje bohaterów dramatu wcielili się przedstawiciele powiatu dębickiego i miasta Dębicy, lokalnych instytucji i placówek oświatowych, młodzież oraz przyjaciele biblioteki.  Całość widowiska wzbogacono muzyką, która dodatkowo podkreślała nastrój dramatu.

 „Kordian”, choć napisany i wydany na emigracji, jest dziełem głęboko zakorzenionym w polskiej tradycji, przepełnionym duchem patriotyzmu i pragnieniem wolnej Polski. To niezwykle poruszająca opowieść o dążeniu do odzyskania niepodległości i suwerenności przez Rzeczpospolitą. Taka wizja Polski była marzeniem Słowackiego, a także jego proroczą zapowiedzią.
Utwór, opublikowany w 1834 roku w Paryżu, odnosi się do wydarzeń związanych z powstaniem listopadowym, w szczególności do planowanego zamachu na cara, wpisując się w nurt walki o wolność narodową. Słowacki odmalował w nim obraz epoki, ukazując romantyczną wizję losów młodych polskich spiskowców. Kluczowym punktem odniesienia stał się spisek podchorążych, przygotowujących zamach na cara, co pozwoliło autorowi zgłębić przyczyny i skutki upadku powstania oraz analizować niepowodzenia niepodległościowego ruchu.

Dziękujmy wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji dzisiejszego wydarzenia i stworzyli niezapomniany klimat. Szczególne podziękowania kierujemy w stronę:

Pana  Piotra Moskala – przedstawiciela Komendy Powiatowej Państwowej  Straży Pożarnej

Pani Iwony Przydzielskiej – Radnej Rady Miejskiej w Dębicy 

Pana  Barszosza Piechoty –  Miejski Ośrodek Kultury w Dębicy

Pana  Dawida Pikora – Dyrektora Miejskiego Ośrodka Kultury w Dębicy

Pani Anety Sękowskiej – Dyrektor Wydziału Kultury, Turystyki, Sportu i Promocji w Starostwie Powiatowym w Dębicy

Pana  Wiesława Przybysza – Wicedyrektora Zespołu Szkół Zawodowych nr 1 w Dębicy

Pana  Tomasza Czapli – Dyrektora Muzeum Regionalnego w Dębicy

Pana Marcina Waniewskiego – członka grupy teatralnej „Kurtyna”

Pana  Łukasza Palucha – Wiceprzewodniczącego Rady Powiatu Dębickiego,

Pana Grzegorza Nowackiego – Dyrektora Szkoły nr 12 im. Armii Krajowej w Dębicy

Pana Jana Moskala – Komenda Powiatowa Państwowej  Straży Pożarnej

Pana Ireneusza Kozaka – Dyrektora Miejskiego Zarządu Oświaty

Pani Katarzyny Lamberskiej – Kot – nauczyciela języka polskiego II Liceum Ogólnokształcącego w Dębicy, autorce scenariusza i reżyserce dzisiejszego Narodowego Czytania.

Pani Dominice Migoń – Madurze – instruktorce Miejskiego Ośrodka Kultury w Dębicy, opiekunce Grupy Artystycznej Safo, która przygotowała młodzież i oprawę muzyczną

Panu Danielowi Szczepanikowi – za nagłośnienie dzisiejszej uroczystości

Serdecznie dziękujemy wszystkim przybyłym gościom, którzy okazali nam tyle wsparcia i życzliwości w tym dniu.

Już dzisiaj zapraszamy do udziału w kolejnej edycji w 2025 roku, której bohaterem będzie Jan Kochanowski i jego pieśni, fraszki oraz treny.

Źródło: https://www.mbpdebica.eu/ogolne/debica-zasluchala-sie-w-kordianie-narodowe-czytanie-2024-20742

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułOstatnie dni to prawdziwy “wysyp” zaginięć podczas grzybobrania.
Następny artykułIV Spartakiada Osób Sprawnych Inaczej w Łopuszce Wielkiej