A A+ A++

Angelika Ollik

Władze samorządu liczą także, że “Kosznajderię” uda się wciągnąć na listę tzw. “pomników historii”.


W ostatnim czasie gmina Chojnice podpisała umowę na stworzenie gminnej ewidencji zabytków oraz związanego z nim Programu Opieki nad Zabytkami. Ewidencja obejmie łącznie lata 2025-2028. – Każda gmina taki program i ewidencję przygotowuje. On jest cyklicznie aktualizowany czy też tworzony od nowa czasami tak jak w naszym przypadku. Ze względu na bardzo duże opóźnienie we współpracy z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków w Gdańsku tak naprawdę spowodowało, że te 5 lat temu, kiedy mieliśmy przygotowany program ochrony dla naszej gminy, nigdy nie został ostatecznie uzgodniony – tłumaczy zastępca wójta Janusz Szczepański. Wykonawca, czyli firma ABAKUS z Chorzowa ma czas do końca tego roku, aby przygotować ewidencję oraz program dla gminy Chojnice za kwotę 29 tys. złotych. Co ważne, skorzystać mogą także mieszkańcy.

– Są mieszkańcy, którzy wiedzą, że mają wśród swoich prywatnych włości jakieś albo budynki zabytkowe, bo tak zostały wpisane w poprzedniej ewidencji, albo mają jakieś wątpliwości co do stanu konkretnych obiektów, to jest to teraz dobry moment, żeby kontaktowali się teraz z naszym urzędem, a dokładniej z dyrektor Wydziału Planowania Przestrzennego i Gospodarki Nieuchomościami Anną Macijewicz i naszą współpracowniczką Martą Majchrzak. To jest ten moment, kiedy można dopytać, zadzwonić, przyjść, czy zasugerować, bo przez następne 4 lata będzie ciężko wykonać jakikolwiek ruch w tej sprawie – dodaje wicewójt.

Władze gminy przymierzają się też do termomodernizacji częściowo zabytkowego budynku szkoły w Sławęcinie, na którą pozyskały fundusze zewnętrzne, ale liczą także na uznanie Kosznajderii jako pomnika historii i przygotowują się do złożenia wniosku w tej sprawie. – Zastanawiamy się we współpracy z profesjonalistami, szukamy właśnie firmy, która nam to opracowanie wstępne pomoże przygotować, aby ten teren Kosznajderii jako zespół miejscowości stała się pomnikiem historii, czyli piątą z obowiązujących w Polsce form ochrony zabytków – mówi wicewójt Szczepański. W tej chwili w Polsce znajduje się 129 pomników historii, natomiast ich ranga ustanawiana jest rozporządzeniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej na wniosek Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Uznanie Kosznajderii za taką formę otworzyłoby gminie drzwi do pozyskiwania zewnętrznych źródeł finansowania na inwestycje czy zabiegi konserwacyjne.

Podobne tematy:

Najnowsze:

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPiotrówka Radom wygrywa Ogólnopolski Turniej o Puchar Solny
Następny artykułMłodzi posłowie z PSP nr 11 debatują w Sejmie Dzieci i Młodzieży