A A+ A++

Inwestycji w magazyny dokonały w poprzednich latach także DPD i DHL e-commerce. 

Kosztowana ostatnia mila

Kołata przyznaje, że choć na pozór może się wydawać, że kluczowe pod kątem logistyki i jej kosztów są przede wszystkim procesy zaopatrzenia, magazynowania, kompletacji, usług kreujących wartość dodaną, czy też zarządzania zwrotami, to właśnie ostatnia mila stanowi ból głowy ze względu na fakt, że odpowiada za co najmniej 50% wszystkich kosztów poniesionych w ramach łańcucha dostaw

Pracowni Cushman & Wakefield przypomina, że według Postis, aż 93 % rodzimych sprzedawców e-commerce uważa etap ostatniej mili procesu dostawy za bardzo ważny (83 proc.) lub ważny (10 proc.) element na drodze do zadowolenia klientów i utrzymania pozycji rynkowej. – Stąd zarówno dostawy w ramach smart city przedstawione w poprzednim rozdziale, jak i rozbudowana struktura aparatów paczkowych odgrywać będą kluczową rolę w procesie dalszego rozwoju e-commerce, oczywiście w oparciu o odpowiednio ukształtowany ekosystem sortowni kurierskich i micro-hubów, które niczym tętnice toczące krew, zaopatrywać będą kurierów i aparaty paczkowe w przesyłki zamówione przez polskich konsumentów – tłumaczy Kołata. 

Zaznacza, że liczba paczek stale rośnie i przekroczyła już w Polsce poziom 1,4 miliarda, co w porównaniu z Francją (3,3 miliarda), Niemcami (4,2 miliarda) oraz Wielką Brytanią (4,4 miliarda) jest tylko pozornie małą liczbą, biorąc pod uwagę rozmiar rynku.

Czytaj więcej

Polski rynek aparatów paczkowych jest największy w Europie. – Na koniec 2023 roku, było ich według Last Mile Partners w naszym kraju prawie 40 000, podczas gdy w Wielkiej Brytanii o ponad połowę mniej – 15 390, podobnie, jak w Niemczech – 15 340 i jeszcze mniej we Francji (15 340) oraz Czechach (10 070). Dane zebrane natomiast przez nas na koniec pierwszego półrocza 2024 pozwalają ogłosić, że posiadamy prawie 46 000 takich urządzeń, więc jeśli rynek rósł będzie liniowo, zanotujemy 30-procentowy wzrost przy ogromnej już skali gwarantującej absolutne pierwsze miejsce w Europie. Wartym podkreślenia jest również fakt, że na jednego mieszkańca Polski przypada średnio 7 skrytek w aparacie paczkowym – podlicza Kołata.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułZaniedbanie w Związku Międzygminnym Gospodarka Komunalna. Gdzie Jest Komisja Skarg, Wniosków i Petycji?
Następny artykułProkurator Ziarkiewicz zawieszony. Ukrywał w garażu śledztwa niewygodne dla PiS-u