Galerii Sztuki w Legnicy zapowiada na 8 października (godz. 18) otwarte spotkanie z Lu Olszewski. Aktywistka opowie o swojej samorzeczniczej aktywności. Odpowie na pytania, które może zadać każdy z nas. Wcześniej poprowadzi szkolenie dla pracowników, także z innych instytucji kultury. Bo magicznie brzmiące hasło „dostępność instytucji” to nie tylko otwartość architektoniczna, ale i mentalna. Razem z Lu do Legnicy przyjedzie Dagmara Koryluk z Fundacji Queerpol.
Lu Olszewski ma urok osobisty, odwagę, charyzmę i wiele mądrych rzeczy do powiedzenia. A także dwuliterowe imię w dowodzie osobistym, o które walczyła sądownie we własnym kraju. Podobnie jak na co dzień o prawa osób niebinarnych i ich widoczność w przestrzeni publicznej. Uśmiecha się, nazywa rzeczy po imieniu, edukuje. Założyła stronę internetową „niebinarność.pl”, która może być źródłem wiedzy i wsparcia dla osób zainteresowanym tematem. „Niebinarność jest jak dziobak, ni to wydra, ni to kaczka, still cute” – głosi jej główne hasło. Można znaleźć tam słownik i poradnik dla osób o niestandardowej tożsamości płciowej i ich otoczenia, czyli nas wszystkich.
-Urzekło mnie jak lekko i rzeczowo Lu podchodzi do trudnych zagadnień, jak prowadzi swoje działania i jak ochoczo włącza się w podobne inicjatywy. Jak jest obecna i widoczna. Moje zaproszenie, kiedy spotkałyśmy się osobiście przyjęła z wielkim entuzjazmem. Jestem tak samo podekscytowana faktem, że taka gościni i rozmowa będą miały miejsce właśnie w galerii sztuki. Niebinarność istnieje, i zajmie należne miejsce w przestrzeni publicznej i będzie tu widoczna. Od lat staramy się bawić sztuką, ale nie zapominając o tym, że świat płonie, czyli o ważnych tematach. Mówimy o ekologii, aktywizmie. Na kolorach znamy się dobrze i nie jesteśmy obojętni na ich rozmaite odcienie – komentuje Justyna Teodorczyk, szefowa galerii.
Lu Olszewski pojawi się wraz z Dagmarą Koryluk, z którą wspólnie założyły i prowadzą Fundację Queerpol, działającą na rzecz osób queerowych w Polsce. W zeszłym roku Galeria Sztuki gościła innego równościowego aktywistę – Piotra Buśko, reprezentanta wrocławskiej Kultury Równości, draq queen „Twoja stara”.
Wtorkowe spotkanie odbędzie się w ramach projektu „Sztuka. Empatia. Integracja” dofinansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Sam projekt zakłada także inne ciekawe spotkania. Legnicę odwiedzi Maria Zięba, która zrewolucjonizowała myślenie o roli kadr kultury czy Barbara Przerwa, znana jako kobieta tańcząca z obrazami. O tym jak złapać wytchnienie w pracy w kulturze opowie pierwsza z nich. Druga zaprosi na warsztaty tańca przy obrazach w dniu 11 października o g. 18:00 – zapisy: [email protected], tel. 535 600 599.
Wstęp wolny.
Źródło: Galeria Sztuki w Legnicy
FOT. GALERIA SZTUKI W LEGNICY
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS