A A+ A++

Samer Awad, prezes spółki Orlen Trading Switzerland, brał udział w nielegalnym obrocie ropą naftową pochodzącą z objętego sankcjami Iranu. Menedżer wybrany przez ekipę Obajtka wielokrotnie kontaktował się z osobami uznanymi przez amerykański Departament Sprawiedliwości za wspierające międzynarodowy terroryzm – ustaliły Onet i szwajcarska redakcja SRF.

Onet: Szef spółki Orlenu brał udział w nielegalnym obrocie ropą naftową z Iranu
fot. Aleksiej Witwicki / / FORUM

Orlen Trading Switzerland został powołany w 2022 roku i już wtedy przed Awadem ostrzegały Orlen służby, które zarzucały mu związki z terrorystycznym Hezbollahem i udział w nielegalnym obrocie irańską ropą. Spółka powstała, by handlować produktami ropopochodnymi od światowych dostawców.

“W praktyce — jak się okazało — mogła posłużyć do wyprowadzenia z państwowego championa ogromnych pieniędzy” – pisze Onet.

Redakcji udało się ustalić, że na stanowisko nikomu bliżej nieznanego Awada zarekomendował wiceprezes Orlenu, Michał Róg. 

“M. Róg doprowadził do zatrudnienia wymienionych pomimo negatywnych opinii w tym zakresie ze strony służb specjalnych. W ostatnim czasie M. Róg nakazał przeniesienie niektórych operacji z Biura Handlu Międzynarodowego do szwajcarskiej spółki, w której nie ma nadzoru nad kontrahentami. To, że Awad łamał wcześniej sankcje USA, niesie podwójne ryzyko dla Grupy Kapitałowej Orlen, bo każde naruszenie sankcji międzynarodowych ma wpływ na cały Orlen” — piszą autorzy listu, o którym wspomina Onet.

Ówczesnego premiera i wicepremiera (Morawiecki i Kaczyński) poinformowano o tym w liście, który został do nich skierowany. 

Przypomnijmy, że, jak przekazał wiosną nowy zarząd OTS, ok. 400 mln dol. utraconych przez spółkę Orlen Trading Switzerland (OTS) było przedpłatami na dostawy ropy, głównie z Wenezueli, przy udziale pośredników. Przedpłaty z grudnia 2023 r. nie przełożyły się na dostawy towaru.

“Opowiada informator Onetu z kręgu poprzednich władz Orlenu: — Sprawa zakupu wenezuelskiej ropy stanęła na zarządzie już po przegranych przez PiS wyborach w 2023 r. Na ten zakup naciskał przede wszystkim Michał Róg. 29 listopada Orlen Trading Switzerland wysyła pierwszą zaliczkę — 34 mln dol., które trafiają na konto zarejestrowanej w Dubaju spółki Hannon International Middle East DMCC. Kolejny przelew na jej konto — 40 mln dol. idzie 1 grudnia. 21 i 22 grudnia idą dwie kolejne zaliczki: 100 i 150 mln dol. Te pieniądze wysłane są jednak na konto innej spółki, również zarejestrowanej w Dubaju, Horizon Global. Obie pośredniczyć miały w zakupie ropy od wenezuelskiego, państwowego przedsiębiorstwa PDVSA [Petróleos de Venezuela S.A.]. Zaliczki na zakup ropy nigdy do PDVSA jednak nie docierają. Tak jak ropa do Polski — czytamy w Onecie.

Polska prokuratura prowadzi śledztwo w sprawie utraty przez OTS kwoty 1,6 mld zł z tytułu zaliczek na zakup wenezuelskiej ropy, które spółka przekazała tajemniczym pośrednikom. Paliwo nigdy do Polski nie dotarło.

Więcej w tekście Onetu.

oprac. KWS

Źródło:
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykuł10 tys. zł nagrody za pomoc w ujęciu sprawców, którzy zniszczyli pociągi
Następny artykułSpotkanie z dowódcą saperów