A A+ A++

Liczba wyświetleń: 116

W ostatnich dniach świat obiegła wiadomość o nowym kroku Chin w podboju kosmosu. 28 września 2024 roku China Manned Space Agency (CMSA) zaprezentowała nowy skafander kosmiczny, który będzie wykorzystywany przez tajkonautów podczas planowanych misji na Księżyc. To wydarzenie, które miało miejsce podczas trzeciego Forum Technologii Skafandrów w Chongqing, zbliża Chiny do realizacji celu lądowania na Srebrnym Globie przed 2030 rokiem.

Skafandry te mają kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa astronautów, którzy staną na powierzchni Księżyca. Zaprezentowany model jest efektem kilku lat badań i rozwoju, rozpoczętych w 2020 roku. Jego cechy techniczne sprawiają, że jest idealny do pracy w ekstremalnych warunkach księżycowych, gdzie występują niskie temperatury, wysokie promieniowanie oraz unoszący się pył księżycowy, znany z misji Apollo jako trudny do opanowania problem.

Nowy skafander jest znacznie lżejszy od swojego poprzednika, skafandra Feitian, który był używany podczas misji orbitalnych wokół Ziemi. Jego konstrukcja została zoptymalizowana pod kątem niskiej grawitacji Księżyca, co pozwala astronautom na wykonywanie większego zakresu ruchów, w tym kucania, schylania się i wspinania. To szczególnie istotne, gdyż misja księżycowa będzie wymagała od tajkonautów pracy w trudnym terenie, który może ograniczać mobilność.

Skafander nie jest jednak tylko wyrazem zaawansowanej technologii. Projektanci zadbali również o elementy kulturowe, które nawiązują do tradycyjnej sztuki chińskiej. Czerwone pasy na górnych partiach stroju inspirowane są wstęgami słynnych „latających apsaras” z malowideł Dunhuang, a cała konstrukcja odwołuje się do stylu tradycyjnej chińskiej zbroi. W ten sposób nowoczesna technologia łączy się z historią i kulturą Państwa Środka.

Nowy skafander chiński wyposażony jest w panoramiczny, antyrefleksyjny wizjer, który chroni astronautów przed silnym światłem słonecznym na powierzchni Księżyca. Dodatkowo hełm posiada kamery o różnej ogniskowej, które umożliwiają nagrywanie zarówno z bliska, jak i z daleka. Na klatce piersiowej znajduje się wielofunkcyjny panel sterowania, który ułatwia kontrolowanie parametrów skafandra w czasie rzeczywistym.

Rękawice nowego skafandra są wyjątkowo elastyczne i wytrzymałe, co pozwala na precyzyjne manipulowanie narzędziami i sprzętem, nawet w trudnych warunkach. Skafander ten musi chronić tajkonautów przed wieloma zagrożeniami, w tym ekstremalnymi temperaturami i wysokim promieniowaniem, które jest szczególnie niebezpieczne na powierzchni Księżyca.

Chiny planują swoje pierwsze lądowanie na Księżycu do końca tej dekady, a nowy skafander jest kluczowym elementem przygotowań do tego historycznego wydarzenia. Dwuosobowa misja księżycowa ma trwać około sześciu godzin na powierzchni, co będzie preludium do bardziej zaawansowanych planów, w tym budowy stałej bazy na południowym biegunie Księżyca w latach 30. XXI wieku. Przed misją załogową w 2026 i 2028 roku zostaną wysłane robotyczne misje, które zbadają zasoby i warunki na miejscu. Warto dodać, że jednym z kluczowych uczestników prezentacji była Wang Yaping, druga Chinka w kosmosie, która ma szansę stać się pierwszą kobietą na Księżycu. Razem z nią podczas prezentacji pojawił się również Zhai Zhigang, pierwszy Chińczyk, który odbył spacer kosmiczny.

Źródło: ZmianyNaZiemi.pl

TAGI: Chiny – ChRL – Chińska Republika Ludowa, Podbój kosmosu

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć “Wolne Media” finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji “Wolnych Mediów”. Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWsparcie dla obywateli Ukrainy w projekcie „Wspólnie do niezależności” w Pomorskiem
Następny artykułНовий генсек НАТО зустрівся із Зеленським у Києві