A A+ A++

Scenariusz ćwiczeń zakładał  pożar dachu budynku i podejrzany ładunek przy ul. Kolegiackiej 1A. Pożar miał stanowić bezpośrednie zagrożenie dla historycznej struktury budynku, wymagając natychmiastowej ewakuacji osób znajdujących się na dzwonnicy oraz sprawdzenia podejrzanego pakunku odkrytego w pobliżu świątyni.

Ćwiczenia rozpoczęły się o godzinie 10:00. Udział w nich wzięły między innymi takie służby jak Miejskie Centrum Zarządzania Kryzysowego, Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Zamościu, Ochotnicze Straże Pożarne należące do KSRG z terenu powiatu zamojskiego, Komenda Miejska Policji, Straż Miejska Miasta Zamość oraz Samodzielna Publiczna Stacja Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego.

Ćwiczenia miały na celu nie tylko sprawdzenie skuteczności współpracy pomiędzy służbami, ale także przetestowanie sprzętu ratowniczego i procedur na wypadek rzeczywistych zagrożeń, które mogą wystąpić w przyszłości. Takie działania są kluczowe w kontekście ochrony zabytkowych obiektów, które stanowią cenne dziedzictwo kulturowe miasta, a jednocześnie są narażone na różne niebezpieczeństwa, w tym pożary czy akty wandalizmu.

Do gaszenia pożaru dachu zaangażowana zostały drabina mechaniczna z JRG Zamość oraz przenośne działko wodno-pianowe. W drugim epizodzie w związku z odnalezieniem podejrzanego ładunku na dzwonnicy zaangażowani zostali strażacy ze Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Chemiczno-Ekologicznego-Zamość 1 oraz policjanci. Strażacy z grupy chemicznej podjęli działania pod kątem zagrożeń CBRNE – przesyłka okazał się ładunkiem wybuchowym. Kierowanie działaniami przejął bryg. Andrzej Szkoda zastępca komendanta miejskiego PSP w Zamościu.
Łącznie w ćwiczeniach zaangażowanych było około 80 strażaków i 20 pojazdów pożarniczych (PSP i OSP KSRG: Łabunie , Grabowiec , Skierbieszów , Komarów , Miączyn , Wierzba, Mokre, Radecznica , Złojec,) oraz policjanci i ratownicy z Państwowego Ratownictwa Medycznego.

Ćwiczenia pozwoliły w praktyce zweryfikować przyjęte procedury postępowania, podczas prowadzonych działań.
Obserwatorami ćwiczeń byli: pan Rafał Zwolak prezydent Miasta Zamość, mł. bryg. Przemysław Ilczuk komendant miejski PSP w Zamościu, inspektor Andrzej Mioduna komendant miejski Policji w Zamościu, pani Renata Niemiec-Bubiłek dyrektor Wydziału Spraw Obywatelskich i Zarządzania Kryzysowego.

Ćwiczenia zakończyły się sukcesem, a wszystkie zaangażowane służby wykazały się wysokim poziomem profesjonalizmu i gotowością do działania w sytuacjach kryzysowych.

Advertisements
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułTo miasto w Małopolsce było kiedyś stolicą Węgier. Co dziś warto w nim zobaczyć?
Następny artykułMało kto o tym wie. Dodatek emerytalny dla właścicieli psów. Nie tylko 527 zł co miesiąc, ale i pełny zwrot kosztów opieki weterynaryjnej