Zgodnie z informacjami podanymi przez wirtualnemedia.pl, decyzja o wyłączeniu multipleksu MUX-BCAS została podjęta przez Urząd Komunikacji Elektronicznej.
Multipleksy testowe były uruchamiane kilka lat temu, aby wspomóc proces przejścia naziemnej telewizji cyfrowej na nowy standard DVB-T2 z kodekiem HEVC. Obecnie większość multipleksów w Polsce działa już zgodnie z tym standardem (za wyjątkiem MUX-8). Oznacza to, że potrzeba dalszych testów wygasła.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Te kanały zniknęły z naziemnej telewizji cyfrowej
Z dniem 28 września 2024 roku wygasło pozwolenie na nadawanie MUX-BCAST, co skutkowało zakończeniem emisji kanałów dostępnych w tym multipleksie.
W Gdańsku i Warszawie w skład multipleksu wchodziły kanały takie jak Stars.TV (HD), EWTN Polska (HD), TV Okazje (HD), Telewizja Media Narodowe (SD) oraz zdublowane kanały Polsatu (HD), Nowej TV (HD), Republiki (HD) i wPolsce24 (SD). We Wrocławiu zamiast TVMN dostępny był kanał TV Regionalna.pl (SD).
W wyniku zmian widzowie korzystający z telewizji naziemnej w Gdańsku i Warszawie i Wrocławiu stracili możliwość oglądania Stars.TV, EWTN Polska i TV Okazje. W Gdańsku i Warszawie zniknął również kanał TV Media Narodowe, a we Wrocławiu – TV Regionalna.pl z Lubina.
Polsat wciąż można oglądać w całej Polsce, ponieważ stacja jest dostępna w ogólnokrajowym MUX-2 naziemnej telewizji cyfrowej. Z kolei Nowa TV, Republika i wPolsce24 są nadawane na ósmym multipleksie. Jednak wszystkie kanały na MUX-8 transmitowane są w standardowej rozdzielczości, a jakość poprawi się dopiero po zgodzie Urzędu Komunikacji Elektronicznej na zmianę standardu ósmego multipleksu na DVB-T2/HEVC.
Witold Tomaszewski, pełniący obowiązki rzecznika prasowego UKE, w rozmowie z portalem wyjaśnił, że komercyjna emisja DVB-T2 trwa już w Polsce od kilku miesięcy, a pozwolenia na testy mają charakter czasowy. – Pozwolenia testowe, co do zasady, służą celom przetestowania nowych rozwiązań technicznych, wśród których można wymienić m.in. 5G Broadcast, a nie stałym emisjom komercyjnym. Testy z założenia są maksymalnie na jeden rok bez możliwości przedłużenia. DVB-T2 zostało już wszechstronnie przetestowane – tłumaczył Tomaszewski.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS