Anna Adamska-Gallant przez 17 lat pełniła urząd sędziego w Polsce i na Bałkanach, orzekając przede wszystkim w sprawach karnych. W latach 2013-2018 jako sędzia międzynarodowy w ramach misji praworządności UE w Kosowie rozstrzygała m.in. sprawy o zbrodnie wojenne popełnione w trakcie konfliktów zbrojnych na terenie byłej Jugosławii. W 2015 r. została powołana na stanowisko sędziego Sądu Najwyższego Kosowa.
Za czwartym razem. Polska ma wreszcie sędziego w Trybunale w Strasburgu
Od 2018 r. pracuje jako niezależna ekspertka do spraw wymiaru sprawiedliwości i rządów prawa m.in. dla Expertise France, Rady Europy oraz Banku Światowego. Doradza w procesie budowania niezależnych sądów w Ukrainie.
Adamska-Gallant była jedną z trzech kandydatek zgłoszonych w lipcu przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Obok niej były też Małgorzata Wąsek-Wiaderek oraz Adam Wiśniewski. Jak podał resort, ich kandydatura została pozytywnie zaopiniowana przez Panel Doradczy Ekspertów Rady Europy do spraw wyłonienia kandydatów na wybór na stanowisko sędziego ETPCz.
Anna Adamska-Gallant sędzią ETPCz. Jest decyzja
Kandydatki wcześniej zostały zaakceptowane przez Komisję ZPRE ds. wyboru sędziów. Sędziowie ETPC są wybierani przez Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy z listy trzech kandydatów proponowanej przez państwo, które jest stroną Konwencji o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności.
Od 2012 r. sędzią Trybunału z ramienia Polski jest prof. dr hab. Krzysztof Wojtyczek, którego kadencja upłynęła 31 października 2021 r. Jednak 27 stycznia 2023 r. ZPRE odrzuciło listę trojga kandydatów przekazaną przez polski rząd. Władze polskie zostały poproszone o przedstawienie nowej listy do 12 sierpnia 2024 r. W poprzednich latach sędziami ETPC byli Jerzy Makarczyk (1992-2002) i Lech Garlicki (2002-2012).
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS