A A+ A++

Naukowcy zebrali i przeanalizowali dziesiątki popularnych filmów z TikToka, aby lepiej zrozumieć zjawisko znane jako “chromowanie”. W swoim nowym badaniu ostrzegają przed jego szkodliwym wpływem, wprost mówiąc o zagrożeniu życia.

Co może być niebezpiecznego w lakierze do paznokci albo lakierze do włosów? Naukowcy wyjaśniają nowy trend
/123RF/PICSEL

Wziewne środki odurzające, czyli rozpuszczalniki organiczne zawarte w rozmaitych produktach, jak kleje czy farby, które przy wdychaniu oparów działają odurzająco, najczęściej w sposób oszałamiający i halucynogenny, od dawna są poważnym problemem zdrowia publicznego. Za sprawą mediów społecznościowych pokroju TikToka i filmów zbierających miliony wyświetleń, zyskują jednak nowe życie i kolejne – często coraz młodsze – grupy fanów. 

W najnowszej odsłonie mówimy o tzw. chromowaniu, czyli wdychaniu oparów puszek aerozolowych, farb metalicznych, gazów i rozpuszczalników, które wywołuje krótkotrwałą euforię. Jak wyjaśniają jednak naukowcy w nowym badaniu, którego wyniki zostały zaprezentowane w miniony weekend podczas American Academy of Pediatrics 2024 National Conference & Exhibition, ich długotrwałe stosowanie może prowadzić do poważnych komplikacji, jak uszkodzenie mózgu, a nawet śmierć. 

Groźny trend w nowej odsłonie na TikToku

Badacze przeanalizowali 109 filmów związanych z tym zjawiskiem na TikToku, które łącznie miały ponad 25 milionów wyświetleń. Zwracali uwagę na takie szczegóły, jak wiek i płeć twórców, wdychane substancje oraz to, czy twórcy wspominali o powtarzającym się użyciu i uzależnieniu. 

Jak ustalili, ponad połowa filmów nawiązywała do uzależnienia, a najczęściej wspominaną substancją odurzającą były tusze markerów permanentnych, których dotyczyła ok. jedna trzecia filmów (następnie sprężone powietrze, lakiery do paznokci, rozcieńczalniki do farb i benzyna). 

Niewinne ofiary. TikTok odpowiada

I niestety mogliśmy się już przekonać, jak bardzo niebezpieczny je … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułПотужний ураган “Хелен” у США забрав життя понад сотні людей. Фото і відео наслідків стихії
Następny artykułNagroda dla 16-letniego bohatera. Spłoszył porywacza