Także oficjalnie podkreśla się wagę kontaktów z mieszkańcami i partycypację społeczną. Przykładem jest nowelizacja ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz niektórych innych ustaw z 7 lipca 2023 r. Ustawa ta zobowiązuje gminy do stworzenia nowych dokumentów planistycznych, obejmujących teren całej gminy, do końca 2025 r. i nakłada na samorządy m.in. obowiązek konsultowania z mieszkańcami aktów zagospodarowania przestrzennego.
Zapytaliśmy samorządowców: za pośrednictwem jakich kanałów starają się poznać potrzeby i oczekiwania mieszkańców oraz jakie wybierają do tego metody komunikacji. Swoimi doświadczeniami podzielili się z nami włodarze i urzędnicy z: Gorzowa Wielkopolskiego, Chełma, Wąbrzeźna, Zamościa, Lublina, Częstochowy i Białej Podlaskiej.
Izabela Piotrowicz, zastępca prezydenta miasta ds. pozyskiwania funduszy, kultury i sportu Gorzowa Wielkopolskiego
Mieszkańcy Gorzowa Wielkopolskiego, którzy chcą mieć wpływ na jego funkcjonowanie, mogą skorzystać z konkursu „Zielone mikroinicjatywy. Jest on kierowany do małych, zintegrowanych grup sąsiedzkich, którzy chcą wspólnie zazielenić swoją najbliższą okolicę. Urzędnicy starają się włączyć mieszkańców we wspólne projektowanie ulic, podwórek czy skwerów. Przykładem takich działań jest pierwszy w mieście park kieszonkowy, w powstanie którego mieszkańcy osiedla zaangażowali się od początku do końca – od wnoszenia swoich uwag do projektu, po wspólne sadzenie roślin.
Mieszkańcy mają możliwość składania propozycji zadań do realizacji w zakresie zadań własnych gminy i powiatu. Bardzo ważne będą także konsultacje społeczne organizowane przed stworzeniem planu ogólnego, w czasie których mieszkańcy będą mogli zgłaszać swoje uwagi i sugestie dotyczące opracowywanego dokumentu.
Jakub Banaszek, prezydent miasta Chełm
Niedawno podpisaliśmy umowę o partnerstwie z Fundacją Think Tank Miasto. W ramach projektu zostanie zorganizowane szkolenie dla urzędników, kierownictwa, ale i członków Młodzieżowej Rady Miasta. … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS