Przerwy w dostawie energii elektrycznej mogą zdarzyć się wszędzie, także w domu. Przy okazji nie zawsze są to wyłączenia planowane, na które użytkownicy mogą się przygotować. Z tego powodu coraz więcej osób decyduje się na zakup agregatu prądotwórczego do domu. Jak wybrać odpowiedni model? Sprawdź nasze rekomendacje!
Po pierwsze zapotrzebowanie energetyczne
Pierwszym krokiem do wyboru odpowiedniego agregatu jest precyzyjne określenie, ile energii potrzebujesz. W tym celu warto sporządzić listę wszystkich urządzeń, które planujesz zasilać za pomocą agregatu. Znajdą się na niej prawdopodobnie sprzęty AGD, takie jak lodówka, kuchenka indukcyjna, pralka, oświetlenie czy elementy elektroniczne. Każde z tych urządzeń posiada określony pobór mocy, który należy zsumować, aby uzyskać obraz całkowitego zapotrzebowania energetycznego domu.
Dla przykładu typowy dom jednorodzinny może potrzebować agregatu o mocy od 2 do 3 kW, aby zaspokoić podstawowe potrzeby. Jeżeli jednak masz większy dom lub liczne urządzenia, które wymagają jednoczesnego zasilania, potrzebna moc może być znacznie wyższa. W tym wypadku warto rozważyć agregaty prądotwórcze 3 fazowe.
Należy także pamiętać o uwzględnieniu rezerwy mocy. Zawsze warto wybrać urządzenie o nieco wyższych parametrach, niż wynika to z obliczeń, aby agregat poradził sobie z ewentualnymi skokami poboru energii. Zaleca się, aby generator posiadał około 20-30% zapasu mocy, co pozwoli uniknąć przeciążenia i zagwarantuje stabilną pracę urządzeń w każdej sytuacji.
Po drugie: mobilność, rozmiar i poziom hałasu
Agregat prądotwórczy to nie kanapa czy meble – ich głównym zadaniem jest spełniać określone funkcje, nie zaś dodawać przestrzeni estetyki. Zamiast wybierać konkretny model wzrokiem, należy dokładnie przyjrzeć się takim cechom jak mobilność, rozmiar i głośność.
Jeśli planujesz korzystać z agregatu na działce lub w innych miejscach, jego przenośność może być istotnym czynnikiem. Urządzenie ważące 30 kilogramów można łatwo przetransportować z miejsca na miejsce, z kolei rozbudowany sprzęt o wadze przekraczające 90 kilogramów wymaga użycia siły i odpowiedniego oprzyrządowania. Na rynku dostępne są mniejsze i lżejsze modele, które są łatwe w transporcie, co czyni je idealnym wyborem do zastosowań ogrodowych czy przy pracach budowlanych. Mowa tu przede wszystkim o agregatach prądotwórczych inwerterowych.
Tego typu urządzenia mają także inną istotną zaletę – są stosunkowo ciche. Poziom generowanego hałasu może mieć znaczenie przy zastosowaniach w warunkach domowych lub na działce rekreacyjnej. Nie ma tu także problemu z podłączeniem urządzeń czułych na skoki napięcia. Będą one w pełni bezpieczne i funkcjonalne. Tego typu nowoczesne agregaty prądotwórcze znajdziesz w centrum Gotex Budowlane.
Po trzecie rodzaj paliwa
Agregaty prądotwórcze zasilane są różnymi rodzajami paliwa – najczęściej benzyną, olejem napędowym lub gazem. Każdy z tych rodzajów ma swoje zalety. Pierwsze z nich są stosunkowo tanie w zakupie i idealne do okazjonalnego użytku. To częsty wybór gospodarstw domowych w Polsce.
Agregaty dieslowe charakteryzują się większą trwałością oraz niższym zużyciem paliwa, co czyni je dobrym wyborem do długotrwałej pracy. Będą one odpowiednie do domków letniskowych, gdzie konieczny jest ciągły dostęp do źródła energii.
Generatory gazowe są przyjazne dla środowiska i efektywne ekonomicznie w dłuższym okresie użytkowania, jednak wymagają posiadania odpowiedniej infrastruktury. Rzadko wykorzystuje się je do zastosowań domowych.
Agregat prądotwórczy, generator HOLIDA WM3000
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS