Spożycie alkoholu w trakcie ciąży może prowadzić do poważnych zaburzeń u dziecka, takich jak Alkoholowy Zespół Płodowy (FAS) oraz Spektrum Płodowych Zaburzeń Alkoholowych (FASD). Nawet niewielka ilość alkoholu może zaszkodzić rozwijającemu się płodowi – ostrzega dr n. med. Marzanna Reśko-Zachara, pediatra i neonatolog ze Szpitala Karowa.
Dlaczego alkohol jest tak niebezpieczny w ciąży?
Konsumpcja alkoholu w ciąży to poważne zagrożenie dla zdrowia dziecka. Kiedy przyszła mama pije, etanol, czyli neurotoksynę, ten błyskawicznie dostaje się do jej krwi, a już po około 40 minutach pojawia się również w krwi płodu. I to w takim samym stężeniu, co u matki. To oznacza, że wszystko, co matka wypije, trafia bezpośrednio do dziecka.
Nie ma bezpiecznej ilości, która by nie zaszkodziła – nawet niewielka ilość alkoholu może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Od uszkodzeń mózgu, po problemy z rozwojem – skutki mogą być druzgocące.
Ok. 9 tys. dzieci rodzi się z alkoholowym zespołem płodowym. Jak je diagnozować i leczyć?
– Powinniśmy powiedzieć kategorycznie – zero alkoholu w ciąży! – ostrzega dr n. med. Marzanna Reśko-Zachara, pediatra i neonatolog ze Szpitala Karowa.
Czym jest FAS i FASD?
FAS, czyli Płodowy Zespół Alkoholowy, to problem zdrowotny, który może dotknąć dzieci, których mamy piły alkohol w czasie ciąży. Ale FAS to tylko część szerszego obrazu, który określamy jako FASD, czyli Spektrum Płodowych Zaburzeń Alkoholowych.
W skład FASD wchodzą różne zaburzenia, z których najważniejszym jest właśnie FAS. Poza tym mamy też niepełny FAS, który może występować u dzieci z pewnymi objawami, ale nie spełnia pełnych kryteriów FAS. Dzieci mogą mieć także zaburzenia neurorozwojowe, które są bezpośrednio związane z narażeniem na alkohol, a także wady wrodzone, które mogą wynikać z tego samego problemu.
Senatorowie chcą edukacji na temat FAS
Jakie są objawy FAS i FASD?
Objawy FAS i FASD mogą być różnorodne – od trudności w nauce i problemów z pamięcią, po różne fizyczne deformacje. Dzieci z tymi zaburzeniami mogą mieć trudności z nawiązywaniem relacji, a ich rozwój emocjonalny i społeczny, może być zaburzony.
Mamo, nie pij w ciąży! 9 września to Dzień Świadomości FAS
FAS, czyli Płodowy Zespół Alkoholowy, może objawiać się na różne sposoby, a niektóre z oznak mogą być widoczne dopiero później, niekoniecznie tuż po porodzie. Wśród najbardziej zauważalnych cech fizycznych są niedobory wzrostu i masy ciała oraz charakterystyczne rysy twarzy, które mogą przyciągać uwagę.
Jednak FAS to nie tylko wygląd. To schorzenie wiąże się z trwałymi uszkodzeniami funkcji i struktur organizmu, a największe zagrożenie dotyczy mózgu.
– Na to schorzenie składają się trwałe uszkodzenia funkcji i struktur całego organizmu. Najbardziej narażony jest w tym przypadku mózg, a najczęściej występującymi problemami dzieci z FAS są zaburzenia psychiczne, behawioralne, kognitywne i społeczne. U części dzieci z FAS stwierdza się również wady narządów wewnętrznych i dysfunkcje narządów zmysłu – ostrzega dr n. med. Marzanna Reśko-Zachara, pediatra i neonatolog ze Szpitala Karowa.
Dysmorficzna twarz – co to takiego?
Dysmorficzna twarz to termin, który opisuje pewne charakterystyczne rysy, które można dostrzec już w okresie płodowym. O jakich cechach mowa?
Dysmorficzna twarz to charakterystyczne cechy, które mogą być zauważalne już w okresie płodowym. To wąskie wargi, płytka, spłaszczona rynienka pod noskiem, małoocze, małogłowie. To takie morfologiczne cechy, które można łatwo zauważyć. Rzekłabym, że książkowe – ostrzega dr n. med. Marzanna Reśko-Zachara, pediatra i neonatolog ze Szpitala Karowa.
Źródło: PAP, oprac. A.B.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS