Jak dodano, najbliższa sesja Zgromadzenia Parlamentarnego RE rozpoczyna się w poniedziałek.
Wcześniej o tym, że wniosek o uchylenie immunitetu Romanowskiego wpłynął już do Zgromadzenia Parlamentarnego RE informował jego deputowany, poseł KO Konrad Frysztak. Zapowiedział, że głosowanie w tej sprawie odbędzie się prawdopodobnie jeszcze w tym tygodniu.
Informację tę potwierdził także zasiadający w ZPRE senator KO Marek Borowski. Poinformował, że jeśli wniosek nie wzbudzi zastrzeżeń formalnych, to w poniedziałek przewodniczący Zgromadzenia skieruje go do Komisji Regulaminowej, która wyda opinię. – Następnie odbędzie się głosowanie na sali plenarnej. Nie jest wykluczone, że głosowanie to przeprowadzone zostanie jeszcze na tym posiedzeniu, czyli do piątku 4 października – przekazał.
Pełnomocnik Romanowskiego: uchylenie immunitetu nieskuteczne
Informację skomentował pełnomocnik Romanowskiego mec. Bartosz Lewandowski. W jego ocenie, ewentualne uchylenie immunitetu przez ZPRE nie może stanowić podstawy do podjęcia przez Prokuraturę działań wobec posła Romanowskiego z uwagi na nieskuteczność uchylenia immunitetu przez Sejm w dniu 12 lipca br.
Jak uzasadniał, wniosek o wyrażenie zgody przez Sejm na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej posła, jego zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie został podpisany przez prok. Dariusza Korneluka, który w świetle uchwały Sądu Najwyższego z 27 września nie jest Prokuratorem Krajowym i nie może sporządzać oraz składać tego rodzaju wniosków. – Cała procedura zawiera zatem istotną wadę prawną skutkująca nieważnością i nieskutecznością uchwał – ocenił Lewandowski.
Ponadto – jak wskazał – z uwagi na fakt “skonsumowania” przez Prokuraturę czynności przedstawienia zarzutów posłowi 15 lipca br. bez uprzedniego uzyskania wszystkich zezwoleń Sejmu i ZPRE, postępowanie przeciwko Romanowskiemu musi zostać umorzone na podstawie art. 17 par. 1 pkt 10 Kodeksu postępowania karnego, który mówi o negatywnej przesłance procesowej w postaci “braku wymaganego zezwolenia na ściganie” (ochrona immunitetowa).
Sąd nie zgodził się na areszt
16 lipca Sąd Rejonowy dla Warszawy-Mokotowa nie zgodził się na areszt Romanowskiego – polityka Suwerennej Polski, posła klubu PiS i byłego wiceszefa MS ze względu na chroniący go immunitet Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy. Prokuratura Krajowa złożyła wówczas na tę decyzję zażalenie, jednak 27 września Sąd Okręgowy w Warszawie podtrzymał decyzję sądu pierwszej instancji w tej sprawie.
Wówczas rzecznik Prokuratury Krajowej Przemysław Nowak zapowiedział, że w najbliższych dniach prokuratura wystąpi z wnioskiem do Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy o uchylenie immunitetu posła Romanowskiego.
Prokuratura Krajowa, która prowadzi śledztwo dotyczące nieprawidłowego wydatkowania pieniędzy z Funduszu Sprawiedliwości, zarzuca Romanowskiemu, który w latach 2019-2023 był wiceszefem MS, nadzorującym Fundusz Sprawiedliwości, ustawianie konkursów na pieniądze z tego funduszu, ale także o udział w zorganizowanej grupie przestępczej. Zarzuty wobec polityka obejmują kwotę ponad 112 mln 126 tys. zł.
To nie wszystko, co mamy dla Ciebie w TOK FM Premium. Spróbuj, posłuchaj i skorzystaj ze specjalnej oferty. Wejdź tutaj, by znaleźć szczegóły >>
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS