Od dwóch lat w Oleśnie prowadzony jest Oleski Program Upowszechniania Tenisa oraz Narodowy Program Upowszechniania Tenisa. Dzięki temu dzieci mają szansę (jeśli wezmą udział w programach) bezpłatnie brać udział w zajęciach tenisa od drugiego do dziesiątego roku życia! W programach uczestniczy ponad 100 dzieci z Olesna i okolic!
Unikatowy program
– Oleski Program Upowszechniania Tenisa to unikatowy projekt na skalę Polski, bowiem nigdzie podobny program nie jest organizowany, a zwłaszcza w małych miejscowościach. Jego celem jest upowszechnienie tenisa, aby ta dyscyplina stała się jak najbardziej dostępna i powszechna. Prowadzimy nabory do programu, ponieważ miejsc jest mniej niż zgłoszeń – tłumaczy Arkadiusz Frączyk, z Klubu Tenisowego ArKademia, realizującej program.
Obecnie w oleskim programie uczestniczy 80 dzieci w wieku od 2. do 7. roku życia. Dzieci po siódmym roku życia mogą skorzystać z Narodowego Programu Upowszechniania Tenisa (Polskiego Związku Tenisowego), uczestnicząc w bezpłatnych zajęciach pod egidą Klubu Tenisowego ArKademia.
– Tak naprawdę Olesno jest miastem, w którym dziecko od drugiego do dziesiątego roku życia (jeśli weźmie udział w programach) gra bezpłatnie w tenisa! To ma zachęcić dzieci do uprawiania tej dyscypliny, a rodziców do przekonania się, jak wiele zalet niesie ze sobą gra w tenisa od najmłodszych lat. Liczymy, że w ten sposób tenis stanie się dyscypliną powszechną, a za jakiś czas, wjeżdżając do Olesna będzie można zobaczyć tabliczkę z napisem “wjazd do miasta tenisistów”! – mówi Arkadiusz Frączyk.
Zajęcia dwu-trzylatków trwają pół godziny i odbywają się raz w tygodniu.
– To czas, w którym z tak młodym dzieckiem da się przeprowadzić zajęcia, w których dziecko jest zaangażowane. W tym wieku dzieci trenują z opiekunami, na przykład z rodzicami czy dziadkami. To świetny sposób na aktywne spędzenie czasu z dzieckiem! Po tych zajęciach, dzieci, które trenują w kolejnych rocznikach świetnie sobie radzą na dalszym etapie – ocenia trener.
Czterolatkowie trenują już dwa razy w tygodniu po 45 minut, tak samo jak pozostałe grupy. Grupy są duże, a zajęcia liczne, co oznacza, że jednocześnie na jednym korcie może przebywać aż 28 dzieci.
– Niestety zauważamy, że spora część dzieci utraciła umiejętności, które kiedyś nabywało się “na podwórku”. Zdarza się, że dziesięciolatkowie nie potrafią rzucać i złapać piłki czy skakać na skakance. To ogromny kłopot, który może skutkować tym, że takie dziecko na późniejszym etapie rozwoju może mieć problemy fizyczne i psychiczne. Jeżeli dziecko jest sprawne od najmłodszych lat, to ruch, aktywność fizyczna będzie dla niego frajdą!
Ogólnorozwojowe zajęcia
Zajęcia z najmłodszymi nie są typowymi treningami tenisowymi. To raczej zajęcia ogólnorozwojowe z elementami tenisa.
– Naszym zadaniem jest sprawić, żeby dzieci się ruszały, były sprawne i żeby się nauczyły w najmłodszych latach: toczyć, rzucać i łapać piłkę obiema rękami. Od czwartego roku życia dzieci skaczą na skakance. Nasze zajęcia są świetną bazą także dla innych dyscyplin. Widzimy, że umiejętności nabyte w naszym programie świetnie są wykorzystywane, przykładowo w siatkówce, która również prężnie działa w Oleśnie, ale nie ma zajęć w tak młodym wieku. Oczywiście, docelowo uczymy grać w tenisa. Kiedy mówię, że w Oleśnie mamy dzieciaki w wieku sześciu lat, które utrzymują wymianę na mniejszym korcie, to ludzie, którzy znają się na tenisie, są zaskoczeni!
Zajęcia są prowadzone przez Sonię Szydło i Magdalenę Szewczyk, które posiadają licencję Polskiego Związku Tenisowego.
– Trenerki pracują już od dwóch lat, a przez pierwszy rok były szkolone przeze mnie, prowadząc ze mną zajęcia. Do tego obie mają bardzo duże doświadczenie w pracy z dziećmi w innych obszarach.
Olesno staje się tenisowym ewenementem w skali kraju.
– Jestem dumny z tego programu, bowiem jego realizacja byłaby wyczynem w sporej wielkości mieście, a w małym miasteczku to przeogromny sukces. Duża sprawa w małym mieście! – podsumowuje Arkadiusz Frączyk. Programy te możemy realizować tylko dzięki wsparciu gminy Olesno.
Wizja rozwoju infrastruktury tenisowej w Oleśnie
Aby tenis w Oleśnie mógł się rozwijać, konieczny jest rozwój infrastruktury.
– Klub planuje organizację turniejów oraz lig tenisowych dla dzieci, jednak do pełnej realizacji tych planów konieczna jest budowa Centrum Tenisowego w Oleśnie. Szukamy inwestora, który pomoże nam stworzyć odpowiednie warunki dla rozwoju młodych zawodników. Centrum Tenisowe w Oleśnie to klucz do dalszego rozwoju tenisa w regionie – dodaje Arkadiusz Frączyk
Damian Pietruska
*-Artykuł sponsorowany.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS