A A+ A++

Połączone Komisje sejmowe Obrony Narodowej i Zdrowia na wspólnym posiedzeniu miały przynieść nowe informacje dotyczące bezpieczeństwa lekowego kraju, wzmocnienia możliwości produkcyjnych leków i substancji czynnych w Polsce i Unii Europejskiej w kontekście licznych konfliktów zbrojnych na świecie, a także informację na temat planowanych kierunków polityki lekowej Polski, ze szczególnym uwzględnieniem funkcjonowania rynku leków refundowanych i rynku aptecznego. Co usłyszeliśmy nowego?

Niewiele…, choć wśród zdających sprawozdanie mogliśmy usłyszeć znakomite persony w postaci wiceministra zdrowia Marka Kosa, sekretarza stanu w MON Cezarego Tomczyka czy Jacka Tomczaka z ministerstwa Rozwoju i Technologii. Teoretycznie osoby decyzyjne, z odpowiednich resortów. Jednak po wysłuchaniu mam wrażenie, że bezpieczeństwo lekowe Polski, choć deklaratywnie równie ważne jak bezpieczeństwo militarne (to zestawienie, słyszę już któryś raz) jest zdecydowanie na uboczu działań i realizacji rządzących.

Informacja z Ministerstwa Zdrowia – jest super

Wiceminister zdrowia Marek Kos przedstawił informacje, że obecne niedobory leków nie mają charakteru systemowego, dotyczą jednostkowych produktów, które występują lokalnie. Dodał, że problemem jest dostępność płynów infuzyjnych, które są sprowadzane w ramach importu interwencyjnego.

Po raz kolejny przedstawiciel resortu zdrowia zapowiedział stworzenie polskiej listy krytycznych leków i substancji czynnych. Minister Kos podkreślił, że nad europejską listą pracuje Komisja Europejska, a na niej miałoby się znaleźć około 200 leków krytycznych. Zdaniem wiceministra decyzje ostateczne w sprawie listy leków krytycznych mogą zapaść podczas polskiej prezydencji w Radzie UE, która rozpocznie się 1 stycznia 2025 roku.

Europejska lista jest tworzona m.in. z propozycji list krajowych, jak widać zapowiadana już od jakiegoś czasu lista leków krytycznych w Polsce, jest nadal w fazie rozmów, myśli i wyrywania sobie przywileju jej stworzenia przez kilka ministerstw. Obyśmy w tym tempie zdążyli do wprowadzenia krajowej listy, zanim ktoś z UE narzuci nam jakie leki mają być krytyczne w Polsce.

Ta narracja przypomina mi dawny hit zespołu T. LOVE „Jest super”

W MON – temat ważny, ale…

…Szanowni Państwo resort Obrony Narodowej przykłada istotną wagę do poruszanego na tym posiedzeniu (połączonych Komisji) problemu, jednakże na tą chwilę resort nie posiada możliwości finansowych, aby bezpośrednio wspierać polskich producentów leków np. inwestycji budowlanych, budowy linii technologicznych, ale chcemy uczestniczyć w tym dialogu i zastanowić się w jaki inny sposób możemy partycypować w tym wsparciu…

Ten cytat z wypowiedzi ministra Cezarego Tomczyka z Ministerstwa Obrony Narodowej, jest znakomitym podsumowaniem tego, jak mimo deklaracji traktowany jest temat bezpieczeństwa lekowego w naszym kraju ze strony jakże ważnego ministerstwa.

Czy jest ktoś, komu zależy?

Reprezentujący Naczelną Radę Aptekarską, jej Prezes Marek Tomków zwrócił uwagę, aby w pracach nad szeroko rozumianym bezpieczeństwem lekowym w Polsce uwzględnić rolę farmaceutów. Żeby ich rola, była zauważana i wykorzystywana. Aby uwzględnić rolę aptek w strukturze bezpieczeństwa państwa oraz włączyć apteki do sieci punktów szczepień w szerszym niż dotychczas zakresie.

Prezes Krajowych Producentów Leków Krzysztof Kopeć, zaapelował do uczestników dyskusji o skonkretyzowanie działań. O nadrobienie czasu, który już uciekł w porównaniu do działań Unii Europejskiej i niektórych jej członków w zakresie bezpieczeństwa lekowego i wzmacniania produkcji w Polsce. O przedstawienie jakiegokolwiek planu na te działania i ułożeniu harmonogramu jego realizacji.

Czy dziś bezpieczeństwo lekowe, to tylko pusty frazes? Czy wreszcie decydenci, zaczną realizować działania, które wzmocnią ten obszar i przejdą od słów do czynów? Będziemy obserwować i opisywać postępy prac w tym zakresie.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułEksperci PTN i Fundacji Zdrowie i Edukacja Ad Meritum: polska neurologia u progu poważnego kryzysu
Następny artykułSerdecznie zapraszamy na wystawę-kwalifikację ogierów ras zimnokrwistych w Ożarowie