A A+ A++


Reklama

Asfalt zamiast kostki ma pojawić się m.in. na ul. Piotra Skargi. Fot. JO/Twój Sącz

– Będzie asfalt na ulicach wlotowych i wylotowych z Rynku – zapowiada prezydent Nowego Sącza Ludomir Handzel. Chodzi o kilka ulic dochodzących do Rynku, na których stan nawierzchni z kostki granitowej jest zły. Prezydent uspokaja że nie będzie asfaltu na samym Rynku, choć prawdopodobnie miał też taki pomysł. Kostka wokół Rynku, której remont przeprowadzono w 2019 roku również jest w kiepskim stanie. Niestety Miasto nie potrafiło przez te lata wyegzekwować od wykonawcy naprawy w ramach gwarancji.

Kostka brukowa w centrum Nowego Sącza to temat budzący co jakiś czas spore kontrowersje. Jedni są wielkimi przeciwnikami ulic wyłożonych np. granitem. Inni z kolei gorącymi zwolennikami, zwracającymi uwagę choćby na walory estetyczne takiej nawierzchni. I te opinie ścierają się przez ostatnie kilkadziesiąt lat (nawierzchnie asfaltowe na dobre zaczęto stosować dopiero po II wojnie), skutkując co jakiś czas układaniem kostki na ulicach, zalewaniem jej asfaltem lub zdzieraniem nawierzchni, aby wydobyć kostkę.

Jeszcze pod koniec lat 50. w Nowym Sączu wybrukowano kawałek ulicy Jagiellońskiej (od ul. Mickiewicza do Kunegundy). Wcześniejsze odcinki powstawały m.in. po I Wojnie oraz w czasie okupacji niemieckiej (fragment wzdłuż Plant). W latach 70. specyficznie rozumiana przez ówczesne, PRL-owskie władze nowoczesność kazała położyć asfalt na wszystkich ulicach w centrum Nowego Sącza. Włącznie ze sporą częścią nawierzchni wokół Rynku (asfaltowe były wyjazdy oraz przejścia dla pieszych). Bodaj na początku lat 90. asfalt zrywano, odsłaniając dawną kostkę.

Reklama

Najpoważniejsze prace w tym zakresie prowadzono między 2006 a 2009 rokiem. Wówczas w centrum, w ramach dużego, współfinansowanego ze środków unijnych projektu, wyremontowano kilkanaście ulic i chodników. Odkryto stare lub położono nowe nawierzchnie z kostki na większości odchodzących od Rynku ulic, ale np. zalano asfaltem odcinek ul. Jagiellońskiej od ul. Kościuszki w stronę ul. św. Kunegundy.

Ostatnimi dużymi robotami związanymi z nawierzchnią był wart niemal 4 mln zł i zakończony w listopadzie 2019 roku remont nawierzchni wokół Rynku oraz części ul. Kazimierza Wielkiego. Trwające pięć miesięcy prace obejmowały między innymi wykonanie nawierzchni z kostki kamiennej na podbudowie betonowej na jezdni wokół Rynku oraz na przylegających skrzyżowaniach. Na odcinku ulicy Kazimierza Wielkiego dotychczasową kostkę zalano asfaltem. Poprawiona została także nawierzchnia z kostki kamiennej na ulicy Piotra Skargi i Lwowskiej.

– Mam takie wrażenie, poczucie, a nawet pewność, że prace zostały wykonane porządnie. Wszyscy obserwowaliśmy remont i mam nadzieję, że nawierzchnia będzie służyła wiele lat – mówił w 2019 roku prezydent Ludomir Handzel. Ale dość szybko się okazało, że wykonane pięć lat temu prace zostały wykonane prawdopodobnie wadliwie, przez co nawierzchnia zaczęła się w niektórych miejscach zapadać a kostka luzować i wypadać. Kierowcy zaczęli narzekać, że przez centrum jeździ się mało komfortowo. Mimo to, z niejasnych przyczyn, Miasto nie wyegzekwowało od wykonawcy naprawy w ramach pięcioletniej gwarancji.

Teraz temat nawierzchni z kostki granitowej wraca za sprawą krótkiej informacji przekazanej 16 września przez prezydenta Ludomira Handzla na briefiengu dla wybranych redakcji.

– Konserwator Zabytków pozytywnie zaopiniował zmianę nawierzchni na głównych ulicach wlotowych i wylotowych z Rynku, mam na myśli ul. Lwowską, Piotra Skargi i Kazimierza, z kostki na nawierzchnię asfaltową. Teraz pracujemy nad dokumentacją bo wiemy, że jest to duży problem jeśli chodzi o jakość obecnej nawierzchni. Nie ma tu mowy o zmianie kostki na samym Rynku ani na ul. Wyszyńskiego ale na tych ulicach obciążonych ruchem celowa jest wymiana kostki na asfalt – stwierdził prezydent Nowego Sącza.

Prezydent poinformował, że obecnie trwa przygotowanie dokumentacji dla planowanego na 2025 rok przedsięwzięcia.

Jak potwierdził nam rzecznik Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Krakowie Sebastian Stanik, nowosądecka delegatura WUOZ na prośbę władz Nowego Sącza wydała zalecenia konserwatorskie dla planowanego remontu. WUOZ dopuszcza realizację zamierzenia. Jednocześnie wymienia zalecenia dla: „ulicy Lwowskiej na odcinku od Rynku do ul. Matejki, ulicy Piotra Skargi na odcinku od Rynku do ul. Bóżniczej, ulicy Kazimierza Wielkiego na odcinku od ul. Franciszkańskiej do Rynku, ulicy Dunajewskiego na odcinku od Rynku do ul. Szwedzkiej w zakresie wykonania nowej nawierzchni jezdni z masy mineralno-bitumicznej składającej się z warstw: podbudowy bitumicznej oraz warstwy wiążącej i ścieralnej o łącznej grubości 16 cm”. [Na ul. Dunajewskiego od wielu lat nie ma kostki ale prawdopodobnie Miasto planuje położenie nowej nawierzchni – red.].

Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków przypomina, że w dalszym toku postępowania Urząd Miasta musi uzyskać pozwolenie konserwatorskie na roboty budowlane przy obiekcie (obszarze) wpisanym do rejestru zabytków (historyczny układ urbanistyczny Nowego Sącza). – Wniosek powinien zawierać projekt/program robót budowlanych z opisem tekstowym i graficznym planowanych robót w odniesieniu do poszczególnych odcinków ulic – zaznacza WUOZ.

Z naszej korespondencji z WUOZ można wnioskować, że władze Nowego Sącza myślały również o położeniu nowej, asfaltowej nawierzchni także wokół samego Rynku. Wskazuje na to fragment odpowiedzi, jakiej nam udzielono. – Urząd stanął na stanowisku aby zachować kostkę w obrębie Rynku – przekazał rzecznik WUOZ w Krakowie.

Temat wadliwie wykonanej pięć lat temu nawierzchni wokół Rynku był także poruszony przez prezydenta na ostatnim briefingu.

– Wykorzystujemy nasze uprawnienia związane z gwarancją i rękojmią które musiał udzielić wykonawca. Wykonawca nie chce dobrowolnie poprawić tego błędu, ewidentnie źle wykonanej pracy na tym odcinku, więc sprawa znajdzie swój koniec w sądzie. Może zrobimy wykonanie zastępcze a koszty będziemy starali się przerzucić na wykonawcę – stwierdził Ludomir Handzel.

(JO)

Reklama

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułCo roku jesienią tak dekoruję pokój, prawdziwa magia. Wystarczy pięć minut i gadżet za 9 zł
Następny artykułSyreny przeciwlotnicze w Izraelu. Hezbollah rozpoczął odwet