– Rosyjski rząd, który okupuje te terytoria, przygotował nawet dokument, który zakazuje nie tylko obecności Kościoła katolickiego, ale także wszystkich organów należących do Kościoła katolickiego, także Caritas i innych działających w służbie społecznej – powiedział w programie informacyjnym włoskiej telewizji katolickiej Tg2000to bp Maksym Ryabukha.
Biskup pomocniczy greckokatolickiego egzarchatu donieckiego podkreślił, że „w tej wojnie straciliśmy prawie połowę parafii w egzarchacie donieckim”. Zaznaczył, że armia rosyjska w Donbasie nadal posuwa się naprzód. Tysiące cywilów ucieka z wiosek ostrzeliwanych dzień i noc przez rosyjskie rakiety.
Dziesiątki parafii zostało zamkniętych, ponieważ Rosjanie są u bram. – Sytuacja staje się coraz bardziej niepokojąca. Linia frontu przesuwa się coraz głębiej w głąb naszego kraju. W Pokrowsku, Myrnohradzie i Konstantynówce parafie zostały ewakuowane i nie ma już nikogo. Nasi księża starają się być blisko ludzi. Odwiedzają uchodźców, którzy opuścili swoje domy, aby ocalić poczucie jedności, ale także chrześcijańskiej rodziny – powiedział greckokatolicki hierarcha.
Zełenski likwiduje Cerkiew podległą Moskwie
20 sierpnia parlament Ukrainy uchwalił nowe prawo, które zakazuje odprawiania nabożeństw w Rosyjskiej Cerkwii Prawosławnej na terenie Ukrainy. Władze zachęciły również wszystkie organizacje religijne “do zerwania istniejących powiązań z państwem rosyjskim”. Taka decyzja doprowadziła do eskalacji trwającego już ponad dwa lata konfliktu między Ukrainą a Rosją.
Ukraiński parlament uważa, że Rosyjska Cerkiew Prawosławna “stała się de facto częścią aparatu państwowego zbrodniczego totalitarnego reżimu Putina”. Zdaniem ukraińskiej agencji prasowej, Rosja wykorzystuje kościół do “uzasadniania i wspierania agresji przeciwko Ukrainie i szalonej polityki Putina”. W obronie nowego prawa na Ukrainie stanął m.in. arcybiskup Większy Światosław Szewczuk, głowa Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego. Według hierarchy wprowadzone prawo ma na celu ochronę przed ideologią i narracjami, które promują “Ukrainę jako część rosyjskiego świata”.
25 sierpnia decyzję władz Ukrainy potępił papież Franciszek. Ojciec Święty zwrócił uwagę, że nie należy odmawiać wiernym możliwości odprawiania nabożeństw w sposób, jaki im odpowiada. Papież podkreślił przy tym, że nowe prawo powoduje u niego “obawy o wolność tych, którzy się modlą”
Czytaj też:
“Kościołów nie wolno ruszać”. Papież Franciszek o likwidacji Cerkwii Prawosławnej na UkrainieCzytaj też:
Zełenski likwiduje Cerkiew podległą Moskwie. Co to ma wspólnego z wolnością wyznania?
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS