Axiom Space, startup współzałożony przez miliardera Kam Ghaffariana, ma wzniosły cel: zbudować prywatne stacje kosmiczne, które pozwolą ludziom masowo mieszkać i pracować poza planetą.
Ostatnio jednak firma z siedzibą w Houston zmaga się z bardziej przyziemnymi problemami — walką o przetrwanie. Według wewnętrznych dokumentów, siedmiu byłych pracowników, którzy wypowiadali się pod warunkiem zachowania anonimowości ze względu na umowy o zachowaniu poufności, a także ekspertów z branży kosmicznej, poważny kryzys gotówkowy, wyzwania biznesowe i chłodne przyjęcie ostatnich wysiłków w zakresie pozyskiwania funduszy utrudniły Axiom i doprowadziły do znacznych zwolnień i cięć wynagrodzeń.
CZYTAJ TEŻ: Polski astronauta przygotowuje się do lotu w kosmos. „W rekrutacji było pięć głównych etapów”. Kiedy startuje?
Wielkie plany Axiom Space
Axiom zamierzał zbudować kosmiczną placówkę, wykorzystując Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) jako bazę. Plan zakładał budowę modułową, łącząc sekcje „Axiom Station” z ISS, kończąc prace nad nimi w kosmosie i ostatecznie odłączając ukończoną stację, aby latać swobodnie. Stacja miałaby zarabiać na przyjmowaniu turystów i firm, które chciałyby wykorzystać warunki mikrograwitacji do opracowywania leków i produkcji półprzewodników. „Forbes” dowiedział się jednak, że plan ten został pokrzyżowany przez powolne postępy Axiom w pracach nad pierwszym modułem i perspektywę deorbitacji ISS dwa lata wcześniej niż planowano.
Teraz, rok po pozyskaniu 350 milionów dolarów w rundzie inwestycyjnej prowadzonej przez saudyjski Aljazira Capital i południowokoreańską firmę farmaceutyczną Boryung przy wycenie 2 miliardów dolarów, co dało mu łącznie 500 milionów dolarów finansowania, startup stara się przekonać inwestorów, aby dali mu więcej pieniędzy na sfinansowanie mniejszej, mniej lukratywnej komercyjnie stacji, powiedzieli „Forbesowi” byli pracownicy.
Brak świeżego kapitału zaostrzył długotrwałe wyzwania finansowe, które rosły wraz z listą płac Axiom, która na początku tego roku wynosiła prawie 1000 pracowników. Źródła zaznajomione z działalnością firmy powiedziały „Forbesowi”, że współzałożyciel i dyrektor generalny Michael Suffredini, który spędził 30 lat w NASA, prowadził Axiom jak duży program rządowy, a nie startup o ograniczonych zasobach. Jego mandat do zatrudnienia do 800 pracowników do końca 2022 roku doprowadził do masowego zatrudniania tak oderwanego od potrzeb rozwoju produktu, że nowi inżynierowie często nie mieli nic do roboty, powiedzieli ci ludzie.
W wywiadzie omawiającym szereg kwestii poruszanych przez „Forbesa” Ghaffarian przyznał, że Axiom stoi w obliczu wyzwań, w tym trudnego środowiska pozyskiwania funduszy, które wymaga „odpowiedniego doboru” personelu. Powiedział jednak, że spodziewa się zamknięcia nowego finansowania do końca roku, a przyszłość rysuje się w jasnych barwach. — Wszystkie moje [firmy kosmiczne], w których robimy rzeczy, których nigdy wcześniej nie robiono, to nie jest prosta linia — mówił Ghaffarian.
Start misji Axiom 3 18 stycznia 2024 roku.
Fot.: Anadolu / Contributor / Getty Images
Miliony na skafandry i monity od SpaceX
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS