A A+ A++

W dniu 27 września w siedzibie Centrum Kultury Gminy Zambrów odbyła się prelekcja Pana Przemysława Zambrzyckiego pt. „Pas kontuszowy jako most kulturowy łączący Europę Centralną”. Wydarzenie zostało zorganizowane we współpracy z Odziałem Związku Szlachty Polskiej w Zambrowie.

Przemysław Zambrzycki jest postacią wyjątkową, znawcą pasów kontuszowych, ale też osobą biegle poruszającą się po wydarzeniach z historii I Rzeczpospolitej oraz dobrze znającą postaci z tego okresu. Ważnym wydarzeniem w opinii prelegenta była bitwa pod Workslą. Zakończyła się ona porażką Wielkiego Księstwa Litewskiego i przekreśliła plany podporządkowania Rusi Moskiewskiej. Od tego czasu współpraca I Rzeczpospolitej z Wielkim Księstwem Litewskim zaczęła się zacieśniać.

W dalszej części wykładu zebrani mogli wysłuchać informacji o pasie kontuszowym, który jest elementem polskiego stroju narodowego. Był to element ubioru o długości od 3 do 4,5 m i szerokości 40 cm noszony w Koronie i na Litwie do kontusza. Na prezentacji można było zobaczyć przykłady pasa kontuszowego noszone przez Węgrów, Turków i inne sąsiednie nacje. Należy podkreślić, że zaborcy zakazali noszenia pasów kontuszowych w ramach walki z polskością. Ratunkiem dla pasów stały się kościoły do których przekazywano pasy kontuszowe w celu uszycia elementów stroju liturgicznego. Warto podkreślić, że pasy kontuszowe, zwane też słuckimi (od nazwy miejscowości w której je wykonywano – Słucz), były niezwykle cenne. Do ich przygotowywania wykorzystywano złote nici, a złoto zawarte w jednym pasie mogło ważyć do 80 g.

W opinii Przemysława Zambrzyckiego pas kontuszowy może być elementem stroju także obecnie. Tak jak inne nacje, które mają łatwo rozpoznawalne elementy ubioru: Szkoci – kilt, Ukraińcy – wyszywaną koszulę, także Polacy mogą wykorzystywać wzory pasów kontuszowych w odświętnym ubiorze. W celu propagowania tego pomysłu powstała Persjarnia Zambrzyckich, w której można zakupić nie tylko pasy, ale też inne elementy stroju dla mężczyzn i kobiet, przedmioty wykorzystywane na co dzień lub w domu (https://persjarnia.com/).

W programie spotkania była też okazja do obejrzenia broni białej. Zaprezentowano m.in. karabelę, turecką szablę i koncerz.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułŚwietnie znają historię Oświęcimia. Wyniki igrzysk historycznych – FOTO
Następny artykułУ суботу продовжиться восьмий тур футбольного чемпіонату УПЛ