Mowa o zabytkach, które teraz można w Dębicy zobaczyć w jednym miejscu.
Choć nie tylko zabytki, bo na otwartej w podziemiach klasztoru Sióstr Służebniczek wystawie będącej pokłosiem konkursu rekonstrukcyjno-modelarskiego pt. Jak na dłoni – Dziedzictwo architektury ziemi dębickiej w miniaturze, są też makiety Ratusza, czy muzeum. Konkursowi przyświecała myśl, by jego uczestnicy przygotowując modele poznali lokalne zabytki.
– Te nasze zabytki są często niedostrzegane, gdzieś są spychane na jakiś dalszy plan. A są one bardzo piękne i ideą tego przedsięwzięcia jest taka myśl, że ochrona zabytków zaczyna się od ich dostrzegania – tłumaczył Tomasz Czapla, dyrektor Muzeum Regionalnego w Dębicy i pomysłodawca projektu Kulturowe DeeNA, w ramach którego odbywał się konkurs.
Makiety powstawały z różnych materiałów. Na konkurs wpłynęło 43 prace w kategoriach: prace z klocków, kartonu, recyklingu i innych materiałów. A jak wyglądało to w praktyce? Scenkę przedstawiającą mieszkańców miasta pod figurą Najświętszej Maryi Panny na Placu Gryfitów Jakub Wolman przygotował z klocków lego. Makietę kościoła Narodzenia NMP w Dobrkowie Pola Warchoł z tatą Andrzejem wykonali z drewna i styropianu, a Natalia Kozłowska karczmę w Zawadzie z kartonu.
Komisja w składzie: Artur Getler, siostra Inga Gęza, Wojciech Szerszeń, Janusz Chmiel i Adam Gargas. oceniała je w kategoriach wiekowych: młodziki, juniorzy, prace rodzinne i dorośli.
W kategorii: karton, recykling – młodzik pierwsze miejsce ex aequo zdobyły Maja Matłok i Oliwia Matłok. Na drugim miejscu znalazła się Natasza Kozłowska, a na trzecim Emilia Mączka. Wyróżnienie otrzymał Antoni Lachowicz.
W kategorii junior najlepsza według komisji okazała się wspólna praca Klaudii Hamali i Joanny Kipy. Druga nagroda przypadła Filipowi Bohaczykowi, a trzecia Lenie Wyszyńskiej.
W kategorii prac kartonowych – prace rodzinne najwyżej oceniona została praca Kacpra, Natalii i Łukasza Grochowinów. Drugą nagrodę odebrali Pola Warchoł z tatą Andrzejem, a trzecią Marcel Tabasz i Stanisław Majka. Wyróżnieni zostali: Dorota i Mieszko Pawełek z rodziną oraz Franciszek Szewc z rodziną.
W kategorii prac kartonowych – dorośli pierwsza nagroda przypadła uczestnikom Warsztatów Terapii Zajęciowej w Bobrowej Woli, a druga Marcinowi Bieszczadowi.
Hubert Konieczny wygrał w kategorii klocki – młodziki. Drugą nagrodę odebrał Maksymilian Szerszeń, a trzecie ex aequo Maciej Gawęda i Antoni Czapla. Wyróżnione zostały prace autorstwa Andrzeja Hasaja i Jakuba Wolmana.
W kategorii klocki – juniorzy wpłynęła tylko jedna praca i została nagrodzona. Jest to praca Stanisława Czapli i Mateusza Bokoty.
W kategorii klocki – praca rodzina pierwsze miejsce zdobyła praca Julii, Antoniego i Wojciecha Czerwców.
Wystawę w podziemiach klasztoru Sióstr Służebniczek przy ul. Krakowskiej oglądać można w sobotę 28 września od godz. 10:00 do 12:00, w niedzielę 29 września od godz. 15:00 do 18:00 i w poniedziałek 30 września od godz. 14:00 do 16:30.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS