A A+ A++

26 września br. miało miejsce długo wyczekiwane spotkanie władz Wołomina z Ministrą Klimatu i Środowiska Pauliną Hennig-Kloską w sprawie usunięcia nielegalnych odpadów ze składowiska przy ulicy Łukasiewicza. Burmistrz Wołomina z determinacją zabiega o szybkie rozpoczęcie usuwania niebezpiecznych odpadów przez odpowiedzialne za to organy państwa (MKiŚ) i samorządu (Urząd Marszałkowski).

Spotkanie przyniosło konkretne ustalenia – m.in. natychmiast ruszyły prace nad zabezpieczeniem finansowania procesu. Nielegalne składowisko odpadów przy ulicy Łukasiewicza to temat znany już nie tylko mieszkańcom Wołomina, ale po nagłośnieniu medialnym także szeroko w Polsce. Ponad 20 tysięcy ton odpadów zalega głównie w tzw. mauserach, czyli plastikowych pojemnikach o pojemności 1000 litrów i stanowi zagrożenie dla mieszkańców oraz środowiska. Głównym problemem jest kwestia kosztu wywozu i utylizacji niebezpiecznych odpadów, który może wynieść nawet 200 mln zł. Przepisy i zakres zadań gminy nie dają jej prawa do ich usunięcia. Raport NIK z 2023 roku jednoznacznie wskazuje, że to Ministerstwo Klimatu i Środowiska powinno powołać specjalną komórkę do rozwiązywania problemu nielegalnych składowisk w Polsce.

Spotkanie w Ministerstwie kluczem do dalszej współpracy

W czwartkowym spotkaniu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska z ramienia resortu uczestniczyli: Ministra Paulina Hennig-Kloska, Wiceministra Anita Sowińska oraz Szef Gabinetu Politycznego Ministry Piotr Szczepański. Do rozmowy zaproszeni zostali Burmistrz Wołomina Elżbieta Radwan, Wojewoda Mazowiecki Mariusz Frankowski, Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik, Starosta Wołomiński Arkadiusz Werelich, a także przedstawiciel Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Współpraca między organami państwowymi i lokalnymi jest w tej sprawie jedyną drogą do zapewnienia bezpieczeństwa mieszkańcom nie tylko powiatu, ale i Warszawy.

– Składowisko w naszym mieście to nie tylko zagrożenie dla zdrowia i życia mieszkańców, ale również dla infrastruktury o strategicznym znaczeniu. To ryzyko także dla stolicy naszego kraju i całego Mazowsza. W trakcie ulewnych deszczy w sierpniu obawialiśmy się o możliwe zanieczyszczenie rzeki Czarnej. Na szczęście wyniki badań przeprowadzonych przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska nie potwierdziły tych obaw. Współpraca z Ministerstwem jest dla nas w kwestii rozwiązania tego problemu kluczowa. Cieszę się, że dzisiejszym spotkaniem rozpoczęliśmy realny dialog – mówi Elżbieta Radwan Burmistrz Wołomina.

Bez wątpienia głównym rezultatem spotkania było uznanie problemu nielegalnego składowiska w Wołominie za jeden z priorytetów Ministerstwa. Zdecydowano, że Ministerstwo i właściwe jednostki podejmą współpracę, aby sprawnie rozwiązać tę sprawę. Wszystkie działania zostaną przeprowadzone w zgodzie z najwyższymi standardami ochrony Skarbu Państwa.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułTu może istnieć życie pozaziemskie. Wkrótce rusza wyjątkowa misja
Następny artykułTrump spotkał się z Zełenskim. “Zobaczymy, co jesteśmy w stanie stworzyć”