W środę, w siedzibie Samodzielnego Publicznego Klinicznego Szpitala Okulistycznego w Warszawie, odbyła się oficjalna ceremonia otwarcia szpitala po ukończeniu projektu rozbudowy i modernizacji. Dzięki wspólnej inwestycji zrealizowanej ze środków Ministerstwa Zdrowia i własnych zasobów szpitala, udało się w pełni wykonać wszystkie niezbędne prace budowlana, remontowe i modernizacyjne.
SPKSO od 2000 roku stanowi jedną z wiodących placówek w kraju w zakresie diagnostyki i leczenia schorzeń narządu wzroku. Prowadzimy leczenie zachowawcze oraz wykonujemy szeroki zakres operacji okulistycznych. Większość zabiegów stanowi chirurgia rogówki, soczewki, operacje przeciwjaskrowe, operacje w obrębie tylnego odcinka (operacje witreoretinalne i zewnątrz gałkowe) oraz operacje plastyczne aparatu ochronnego oka i oczodołu.
Nowa operacja przeciwjaskrowa. Co warto wiedzieć?
Szpital realizuje leczenie w ramach programów lekowych: leczenie pacjentów z chorobami siatkówki i leczenie chorych na zapalenie błony naczyniowej oka (ZBN). Leczenie w programach jest prowadzone w wybranych jednostkach chorobowych i obejmuje ściśle określoną grupę pacjentów. Od lat leczymy schorzenia błony naczyniowej i siatkówki metodą doszklistkowych iniekcji anty-VEGF. Co roku wykonywanych jest kilka tysięcy takich zabiegów.
Głównym kierunkiem zainteresowań Katedry i Kliniki Okulistyki Wydziału Lekarskiego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, są zagadnienia związane z diagnostyką i leczeniem schorzeń rogówki oraz jaskry.
Od wielu lat Szpital przoduje w Polsce pod względem liczby wykonanych zabiegów i procedur operacyjnych. ( w 2023 roku wykonano 9149 takowych procedur).
Do 24 lipca 2027 r. Szpital ma przyznany Certyfikat Systemu Jakości PN-EN ISO 9001:2015-10 oraz równoważny Certyfikat Systemu Zarządzania IQNET przyznawany przez Międzynarodową Sieć Certyfikacji.
Rozbudowa i modernizacja stanowi ważny krok w kierunku podniesienia jakości usług medycznych w zakresie okulistyki, zapewniając pacjentom z całej Polski nowoczesne zaplecze diagnostyczne, lecznicze i operacyjne na najwyższym poziomie. Kompleksowo przygotowane wnętrza zarówno pod względem budowlanym, jak i medycznym są gwarantem zachowania najwyższej sterylności, co minimalizuje ryzyko powikłań.
Rozbudowa szpitala pozwoliła na zwiększenie liczby miejsc dla pacjentów, a także doposażenie placówki w najnowsze technologie, co znacząco usprawni proces diagnostyki i leczenia schorzeń okulistycznych. Trzy nowoczesne sale operacyjne, zaawansowane urządzenia do diagnostyki oraz zespół wykwalifikowanych specjalistów pozwolą na świadczenie kompleksowych usług w zakresie okulistyki.
Szpital stanowi ważne zaplecze dydaktyczne Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Klinika i Katedra Okulistyki rocznie kształci niemal 380 studentów medycyny. W SPKSO lekarze w trakcie specjalizacji mogą skorzystać z unikatowego w skali kraju centrum symulacji, gdzie zaawansowany trening diagnostyki i operacji rozwija ich umiejętności. Doskonale wyposażone sale operacyjne, to również perfekcyjne zaplecze do szkolenia studentów i młodych lekarzy.
W trakcie rozbudowy zadbano również o komfort pacjentów i personelu. Podczas modernizacji budynku przy ulicy Józefa Sierakowskiego 13, pacjenci w sposób nieprzerwany korzystali z tymczasowej siedziby szpitala przy ulicy Marszałkowskiej w centrum stolicy.
Dyrektor szpitala, prof. dr hab. n. med. Jacek P. Szaflik podkreśla, że „Modernizacja placówki była niezbędna, aby sprostać rosnącym potrzebom pacjentów oraz dynamicznemu rozwojowi okulistyki. Dzięki nowym rozwiązaniom, nasz szpital jest w stanie zapewnić jeszcze wyższy standard opieki oraz nowoczesne metody leczenia wielu złożonych przypadków chorób oczu. Szpital po rozbudowie zwiększył swoją powierzchnię o 25% co bezpośrednio przekłada się na komfort pacjentów w całym procesie leczenia.”
Statystyka Samodzielnego Publicznego Klinicznego Szpitala Okulistycznego w 2023 roku.
-
9149 – liczba wykonanych procedur i zabiegów operacyjnych;
-
42195 – liczba porad udzielonych w poradniach okulistycznej i leczenia jaskry;
-
4102 – liczba wykonanych zabiegów laserowych;
-
5387 – liczba udzielonych świadczeń w Izbie Przyjęć;
-
2983 – realizacja programów lekowych.
W 2023 roku pracownicy szpitala wystąpili na ponad 60 konferencjach w kraju i zagranicą.
W 2023 roku szpital wyszkolił 123 kursantów, lekarzy w trakcie specjalizacji .
W roku akademickim 2023/2024 Katedra i Klinika Okulistyki kształci ponad 380 studentów.
W 2023 roku w SPKSO pracowało 69 lekarzy (specjalistów i rezydentów).
Podmiotem odpowiedzialnym za realizację kontraktu była wyłoniona w przetargu firma Warbud S.A.
Źródło:
mat. prasowe
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS