Kutaisi jest trzecim co do wielkości miastem w Gruzji, które każdego roku przyciąga rzeszę turystów. Na jego obszarze znajdziemy wiele niezwykłych miejsc i licznych atrakcji, jednak jedna z nich wzbudza szczególne zainteresowanie, zarówno wśród podróżnych, jak i pielgrzymów. Mowa o katedrze Bagrata, nazywanej też Katedrą Zaśnięcia Bogurodzicy. Jej burzliwa historia sprawiła, że kilka lat temu została wykreślona z Listy Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Gdzie warto pojechać w Gruzji? Ta katedra została wybudowana na szczycie wzgórza
Katedra Bagrata to jeden z najcenniejszych obiektów sakralnych Kutaisi. Została wybudowana na szczycie wzgórza Ukimerioni w złotym wieku gruzińskiej kultury, a dokładniej na początku XI wieku. Wedle inskrypcji na jednej ze ścian mowa o 1003 roku. Kilka lat później dobudowano do niej trzypiętrową wieżę mieszkalną, później zaś pojawiły się dekoracje, w tym kamienne ozdoby przedstawiające ludzkie twarze, czy mityczne zwierzęta. Niestety poważnie ucierpiała w trakcie wojen. Najpierw spustoszyli i wysadzili ją Turkowie osmańscy, później zaś została zbombardowana przez wojska rosyjskie. W wyniku tych działań doszło m.in. do zawalenia się kopuły stropu czy całkowitego zniszczenia okien i drzwi.
Najpierw wpisano ją na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, potem wykreślono. Dlaczego?
W 1952 roku ruszyły prace związane z konserwacją i rekonstrukcją katedry. Oprócz tego prowadzono badania archeologiczne. W 1994 roku obiekt trafił na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, jednak postępujące remonty, w tym próba odbudowania katedry niosły za sobą ryzyko, że straci swoją historyczną autentyczność. Wnioskowano, aby niczego nie zmieniać, a samą budowlę pozostawić jako ruinę, dzięki czemu nie naruszano by oryginalnych fundamentów. Prace postępowały, więc UNESCO najpierw umieściło katedrę na Liście Dziedzictwa Zagrożonego, by 10 lipca 2017 roku całkowicie usunąć ją z zestawienia. Odbyło się to 5 lat po zakończeniu rekonstrukcji.
Katedra Bagrata dziś. Służy jako tło do zdjęć
Choć w 2001 roku katedra została oddana Gruzińskiemu Kościołowi Prawosławnemu, rzadko odbywają się tu nabożeństwa. Mimo to każdego roku odwiedzają ją rzesze turystów oraz oczywiście pielgrzymów. Można podjechać pod nią samochodem, jednak lepszą opcją jest 20-minutowy spacer na szczyt wzgórza. Z zewnątrz, ze względu na monumentalny rozmiar, robi ogromne wrażenie, przez co często stanowi tło dla sesji ślubnych i narzeczeńskich. Ponieważ ze wzgórza rozpościera się piękny widok na całe miasto, chętnych na spacer nie brakuje. W ciepłą pogodę na terenach zielonych często organizowane są pikniki. Jeśli masz ochotę, to zagłosuj w naszej sondzie, która znajduje się poniżej.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS