A A+ A++

Zmiana czasu z letniego na zimowy i odwrotnie jest stosowana od lat na całym świecie, ale coraz częściej pojawiają się pytania, czy ma to jeszcze sens.

Zmiana czasu miała służyć oszczędzaniu energii elektrycznej. Latem, gdy dni są dłuższe, przesunięcie zegarów o godzinę do przodu pozwala korzystać z większej ilości naturalnego światła, co zmniejsza zużycie energii na oświetlenie i ogrzewanie. Jesienią, w październiku, przestawiamy zegarki z powrotem, wracając do standardowego czasu zimowego.

Decyzja o zakończeniu zmiany czasu wynikała z różnych czynników. Jednym z głównych argumentów były badania pokazujące, że zmiana czasu negatywnie wpływa na zdrowie. Zakłócenia snu, większe ryzyko zawałów serca i problemy z koncentracją to tylko niektóre skutki, które obserwowano przy przestawianiu zegarów dwa razy w roku.

Unia Europejska planowała znieść zmianę czasu w 2021 roku, ale przez wojnę i pandemię plany te zostały opóźnione. Polska postanowiła dalej przestawiać zegarki. W związku z brakiem wspólnych regulacji w Unii Europejskiej, w marcu 2022 roku premier Mateusz Morawiecki podpisał ustawę ustalającą daty zmiany czasu na letni i zimowy na kolejne 5 lat. Oznacza to, że w Polsce zmiana czasu będzie obowiązywać co najmniej do 2026 roku.

Kolejna szansa na bezkarne spanie o godzinę dłużej już 29 października.

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: [email protected] lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułAfery wokół PKOl przykrywają problem
Następny artykułLekcje tematyczne ,,Akcja Burza lokalnie”