Żołnierze 11 Małopolskiej Brygady OT z batalionów: 111 Kraków-Rząska, 112 Oświęcim, 113 Tarnów, 114 Limanowa oraz samodzielnych kompanii lekkiej piechoty działają na terenach powodziowych, głównie w Województwie Dolnośląskim. Do ich głównych zadań należy umacnianie wałów, patrolowanie okolic mostów i monitorowanie sytuacji oraz izolowanie terenów zagrożonych zalaniem. Małopolscy Terytorialsi napełniają worki piaskiem, używane do uszczelnienia miejsc, w których istnieje taka potrzeba. Żołnierze są przygotowani na wypadek, gdyby doszło do wtórnego zalania terenu. Zabrali ze sobą, m.in. kombinezony do pracy w wodzie, agregaty prądotwórcze, a także pojazdy ciężarowo-terenowe, które sprawdzają się w trudnych warunkach.
Jak zapowiedział Szef Sztabu Generalnego, generał Wiesław Kukuła, celem operacji, poza niwelowaniem skutków powodzi jest przyśpieszenie odbudowy na terenach dotkniętych kataklizmem.
Realizacja założeń operacji będzie przebiegała w pięciu zasadniczych obszarach, zwanych liniami wysiłku:
Bezpieczeństwo: Wojsko będzie monitorować stan wałów przeciwpowodziowych, które nasiąkły wodą i są narażone na przerwanie.
Zdrowie: Wojsko zorganizuje punkty wysuniętej pomocy medycznej, zapewni gotowość śmigłowców do ewakuacji medycznej oraz udzieli wsparcia psychologicznego, w tym pomocy w leczeniu stresu pourazowego.
Mobilność: Kluczową kwestią w zapewnieniu poszkodowanym pomocy będzie udrożnienie i odbudowa dróg oraz mostów.
Logistyka: Wojsko będzie dostarczać wodę pitną, żywność i energię elektryczną do miejscowości, które zostały ich pozbawione.
Szkolenie: Po zapewnieniu pomocy, wojsko skupi się na pomocy lokalnej administracji w podnoszeniu kompetencji w zakresie zarządzania kryzysowego.
11 Małopolska Brygada Obrony Terytorialnej im. gen. bryg. Leopolda Okulickiego ps. „Niedźwiadek” została sformowana w 2018 roku. Liczy ponad 2 200 żołnierzy i składa się z czterech batalionów lekkiej piechoty (w Krakowie-Rząsce, Oświęcimiu, Tarnowie i Limanowej) oraz samodzielnych kompanii. Brygada utrzymuje w gotowości siły i środki w ramach Systemu Zarządzania Kryzysowego MON. Dowodzi nią płk Marcin Siudziński.
—
11 MBOT
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS