A A+ A++

„Bardzo często migrenie towarzyszy depresja. Jeżeli nasza jakość życia wygląda, tak jak wygląda, to trudno, żeby mieć dobry nastrój, ale wynika też przede wszystkim z pracy mózgu. Bo te ośrodki w mózgu, które regulują ból przewlekły, to są właściwie te same ośrodki, które regulują nasz nastrój i to wynika z neuroanatomii” – mówi dr n. med. Magdalena Boczarska-Jedynak, neurolożka.

Prawdopodobieństwo depresji zwiększa się wraz ze wzrostem liczby dni migrenowych. Niestety depresja u migreników, choć może być bardzo groźna, często jest niezauważana i bagatelizowana.

Zresztą to działa również w drugą stronę, pacjenci z depresją częściej mają migrenę. I to jest największy problem – depresja, zaburzenia lękowe, zaburzenia snu, problemy z apetytem – dodaje dr n. med. Magdalena-Boczarska-Jedynak.

Pacjenci z migreną mogą mierzyć się również z poczuciem wstydu, czy lękiem przed kolejnym napadem. Często doświadczają także trudności w pracy zawodowej, wycofują się z kontaktów społecznych, mierzą się z poczuciem bycia gorszym rodzicem, konfliktami, czy spotykają się z niedowierzaniem ze strony rodziny, bliskich.

Migrena to nie jest zwykły ból głowy, to choroba, która wymaga leczenia

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że migrena może na jakiś czas “wyłączyć z życia”, zdarza się, że napad migrenowy pojawia się podczas ważnych rodzinnych uroczystości, jak ślub, czy komunia dziecka. To może być trudne doświadczenie dla obu stron.

Warto wiedzieć, że dziś migren jest już dosyć dobrze przebadana i można ją leczyć.

Migrena skąd bierze się napad?

Migrena nie jest przede wszystkim żadna fanaberia, ani żadne “widzimisię”, tylko jest to choroba mózgu, która jest uwarunkowana genetycznie. Są geny, które predysponują do takiego funkcjonowania mózgu. Podczas konferencji “Migrena Wymaga Leczenia” dr n. med. Magdalena Boczarska-Jedynak, neurolożka, w uproszczony sposób wytłumaczyła skąd biorą się napady:

Neurony, czyli komórki nerwowe, mają bardzo niski próg pobudliwości, one wyrywają się spod kontroli różnych sytuacjach. Każdy migrenik ma dużo takich czynników, które prowokują u niego napad, bo mają bardzo niskie pobudliwości. Jest to związane oczywiście z funkcjonowaniem kanałów jonowych i genów. Jest też pewne białko, które jest wydzielane właśnie przez te komórki nieprawidłowo funkcjonujące, w czasie takiego napadu, to białka nazywa się białko związane z genem kalcytoniny  (Calcitonine Gene- Related Peptide-CGPR).

Jest to silny neuropeptyd rozszerzający naczynia mózgowe i przekazujący informacje bólowe. 

To jest główny nasz cel leczenia, jeżeli chodzi o nowoczesne terapie leczenia migreny, właściwie wszystkie te terapie, które mamy do walki z migreną, opierają się właśnie na tym białku – dodała dr n. med. Magdalena Boczarska-Jedynak.

Czy leczenie migreny wpływa też na poprawę zdrowia psychicznego?

Właściwie nie znam pacjentki z migreną przewlekłą, która nie ma obniżonego nastroju i rozpoznanej, bądź jeszcze nie rozpoznanej depresji. Jedno jest z drugim ściśle związane i faktycznie wdrożenie leczenia skutecznego, bezpiecznego zmienia dramatycznie życie, w tym dobrym kontekście. To są osoby, które często przychodzą ze łzami w oczach, płaczą, dlatego że w tej chwili zmieniło się ich życie. Że są w stanie funkcjonować.

I w tym miejscu warto znowu wrócić do wpływu migreny na relacje. Często mówi się, że “choruje nie tylko pacjent, ale także cała rodzina”.

Pacjenci mówią czasem, że gdybym wcześniej miała taki lek, to bym byłam na ślubie własnego dziecka. I raz to można zrozumieć, że mamy nie ma na ważnym wydarzeniu, drugi raz już gorzej, natomiast, jeżeli to trwa non stop, to są niestety problemy całych rodzin, często te rodziny się potrafią rozpaść przez chorobę – dodaje dr n. med. Magdalena Boczarska-Jedynak.

Na czym polega leczenie migreny?

Leczenie migreny obejmuje trzy główne podejścia:

Leczenie wyprzedzające – które polega na eliminacji czynników prowokujących migrenę. Warto zaznaczyć, że u każdego migrenika to mogą być inne wyzwalacze. Dlatego kluczowa jest ich identyfikacja i unikanie. Wśród najczęściej wymienianych wyzwalaczy występuje: stres, brak snu, zmiany hormonalne, niektóre pokarmy, alkohol czy jasne światło. 

Leczenie doraźne – które stosowane jest w celu przerwania napadu migreny.  Gdy ból już się pojawi, pacjent może przyjmować leki przeciwbólowe, takie jak niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ) czy tryptany.

Leczenie profilaktyczne – jego celem jest zapobieganie postępowi migreny i jej przekształceniu w przewlekłą formę. Obecnie w Polsce funkcjonuje program lekowy dla pacjentów z migreną przewlekłą, w ramach którego dostępne jest nowoczesne leczenie profilaktyczne. Pacjenci mogą otrzymać toksynę botulinową, podawaną w odpowiednich dawkach i w regularnych odstępach czasu. Jeśli leczenie toksyną botulinową okaże się nieskuteczne, dostępne są przeciwciała monoklonalne. Dzięki temu pacjenci mają możliwość korzystania z refundowanego i skutecznego leczenia migreny, co znacząco wpływa na poprawę jakości ich życia.

W zależności od indywidualnych potrzeb pacjenta lekarz dobiera odpowiednie podejście terapeutyczne, uwzględniając częstotliwość i nasilenie migren oraz choroby współistniejące. 

Migrenę można skutecznie leczyć, dlatego też warto szukać pomocy u specjalisty. 

Migrena przewlekła - czy można zmniejszyć ilość dni z bólem o połowę?
Migrena przewlekła – czy można zmniejszyć ilość dni z bólem o połowę?

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykuł50 tyś. złotych na pomoc dla powodzian
Następny artykułВорог влучив у критичну інфраструктуру Прикарпаття, частина Франківська – без світла