Środowa sesja na Wall Street zakończyła się przewagą spadków wśród głównych indeksów. Dow Jones przerwał serię czterech wzrostowych dni z rzędu, a S&P 500 spadł z najwyższego poziomu w historii.
Dow Jones Industrial na zamknięciu spadł o 0,70 proc., do 41.914,75 pkt S&P 500 na koniec dnia spadł o 0,19 proc. i wyniósł 5.722,26 pkt. Nasdaq Composite zwyżkował o 0,04 proc. do poziomu 18.082,21 pkt. Indeks spółek o średniej kapitalizacji Russell 2000 spada o 1,10 proc. do 2.199,40 pkt. Wskaźnik zmienności VIX rośie o 0,19 proc., do 15,42 pkt.
Wśród liderów spadków były akcje General Motors i Forda, które spadły odpowiednio o 5 i 4 proc. po obniżeniu rekomendacji przez Morgan Stanley.
Siedem z 11 sektorów indeksu S&P 500 zakończyło dzień na minusie, na czele ze spółkami paliwowymi, ponieważ kontrakty terminowe na ropę naftową w USA spadły o ponad 2 proc. Akcje Chevronu spadły o 2 proc.
Branża technologiczna była jasnym punktem na rynku. Hewlett Packard zyskał ponad 4 proc. po aktualizacji rekomendacji przez Barclays. Analitycy powołują się na silny popyt na centra danych oparte na sztucznej inteligencji jako pozytywny katalizator.
Nvidia podrożała około 2 proc., a kapitalizacja rynkowa koncernu przekroczyła poziom 3 miliardów dolarów.
KB Home spadł ponad 5 proc. po tym, jak deweloper nieruchomości nie spełnił oczekiwań analityków Wall Street co do zysku w trzecim kwartale.
Tyson Foods stracił ponad proc. po tym, jak Piper Sandler obniżył rekomendację dla akcji firmy do „niedoważaj” z „neutralnie”.
Hewlett Packard Enterprise podrożał o 5 proc. po tym, jak Barclays podniósł rekomendację dla akcji firmy do „przeważaj” z „równoważ”.
Główne indeksy amerykańskich giełd są na drodze do zakończenia września na plusach, chociaż obawy o spowolnienie gospodarki utrzymują się po zeszłotygodniowej obniżce stóp procentowych przez Rezerwę Federalną.
Ruch banku centralnego w sprawie stóp procentowych jak dotąd pomógł indeksowi S&P 500 zaprzeczyć teorii, że zazwyczaj wrzesień jest słabym miesiącem dla giełdowych inwestorów.
“Jest to zgodne z historią: akcje zwykle osiągają dobre wyniki w okresach, gdy Fed luzuje politykę pieniężną, podczas gdy gospodarka USA wciąż rośnie” – napisała w środowej nocie Solita Marcelli, dyrektor ds. inwestycji w UBS global wealth management.
“Jednak poziom sukcesu Fed w prowadzeniu Stanów Zjednoczonych do miękkiego lądowania będzie ważny dla określenia perspektyw dla innych klas aktywów” – dodała.
Uwaga uczestników rynku będzie zwrócona na czwartkowe przemówienie prezesa Fedu Jerome’a Powella oraz piątkowy odczyt deflatora PCE za sierpień.
Jak wynika z danych narzędzia FedWatch firmy CME Group, oczekiwania dotyczące kolejnej obniżki stóp procentowych o 50 punktów bazowych na listopadowym posiedzeniu przez Rezerwę Federalną wzrosły do ponad 60 proc. z 53 proc. dzień wcześniej.
Sprzedaż nowych domów w USA w sierpniu wyniosła 716 tys. w ujęciu rocznym, wobec oczekiwanych 700 tys. Miesiąc wcześniej odnotowano sprzedaż w wysokości 751 tys., po korekcie z 739 tys.
W ujęciu mdm sprzedaż spadła o 4,7 proc. wobec wzrostu o 10,3 proc. mdm miesiąc wcześniej, po rewizji z +10,6 proc. Analitycy oczekiwali -5,3 proc.
W USA zanotowano wzrost indeksu wniosków o kredyt hipoteczny MBA – indeks wyrównany sezonowo wzrósł o 11 proc. w tygodniu zakończonym 20 września – podało Stowarzyszenie Banków Hipotecznych (MBA). Poprzednio indeks wzrósł o 14,2 proc.
Zapasy ropy naftowej w USA w ubiegłym tygodniu spadły o 4,47 mln baryłek, czyli o 1,07 proc., do 413,04 mln baryłek. Zapasy benzyny spadły w tym czasie o 1,54 mln baryłek, czyli o 0,69 proc., do 220,08 mln baryłek.
Rezerwy paliw destylowanych, w tym oleju opałowego, spadły o 2,23 mln baryłek, czyli o 1,78 proc., do 122,92 mln baryłek.
Na rynku ropy kontrakty na WTI na październik zniżkują o 2,57 proc. do 69,72 USD za baryłkę, a listopadowe futures na Brent spadają o 2,22 proc. do 73,51 USD/b. (PAP)
pr/wr/
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS