A A+ A++

 Pierwsza Akcja Sprzątania Świata w Polsce odbyła się w 1994 r. Od tamtej pory co roku we wrześniu odbywa się finał akcji, której krajowym koordynatorem jest Fundacja Nasza Ziemia. 31 edycja akcji Sprzątania Świata odbyła się  w Zambrowie, dnia 20 września 2024 r., pod hasłem: „Na straży czystej ziemi”. To wydarzenie wpisało się  na stałe w ekologiczny kalendarz naszego miasta.

W tym roku udział w akcji zadeklarowało 13 placówek edukacyjnych, w tym: przedszkola, szkoły podstawowe i szkoły średnie. Uczestnicy zostali wyposażeni w rękawice i worki do selektywnej zbiórki odpadów. Zbierane nieczystości trafiały do worków przeznaczonych na: szkło, metale i tworzywa sztuczne, papier oraz odpady zmieszane. Dzieci i młodzież chętnie włączyli się do zbiórki śmieci. Przedszkolaki sprzątały najbliższe otoczenie swoich placówek, starsi zbierali odpady na przydzielonych obszarach miasta. Łącznie zebrano 60 worków odpadów, w tym: 30 worków na odpady zmieszane; 14 worków na  metale i tworzywa sztuczne; 7 worków papieru, 9 worków na szkło.

Do udziału w akcji Sprzątania Świata Miasto Zambrów co roku zaprasza szkoły powiatowe,  z tego tytułu Zarząd Powiatu przekazał 500 zł celem dofinasowania wyposażenia uczestników w rękawice i worki. Nagrodą za udział w wydarzeniu są książki i pomoce dydaktyczne ufundowane przez Burmistrza Miasta Zambrów  dla każdej placówki edukacyjnej.

 Akcja miała na celu pokazanie uczestnikom, że rozwiązaniem problemu zaśmieconego środowiska nie jest tylko coroczna zbiórka śmieci, lecz głównie zmiana nawyków w codziennym życiu, unikanie tworzenia odpadów oraz odpowiednie gospodarowanie nimi.  Sprzątanie świata łączy nas z naturą i ze sobą nawzajem, to wspólna lekcja poszanowania środowiska. Jej celem jest edukacja i budowanie świadomości ekologicznej. Pamiętajmy jednak, aby dbać o środowisko każdego dnia, nie tylko w czasie takich wydarzeń. Dziękujemy za udział w akcji wszystkim uczestnikom.

Sylwia Modzelewska
Wydział Gospodarki Komunalnej
Urząd Miasta Zambrów

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułTo badanie krwi może przewidzieć ryzyko choroby serca z 30-letnim wyprzedzeniem
Następny artykułPonad 4,7 mld złotych to wartość zagranicznej sprzedaży polskich MŚP na Amazonie w 2023 r.