A A+ A++

A zdaniem kobiety ona jako spadkobierczyni wchodząc w całą sytuację prawną swojego spadkodawcy, tj. ojca – pierwotnego spadkobiercy, również korzysta z upływu tego terminu.

Fiskus na taką wykładnię przepisów o PIT się nie zgodził. Wyjaśnił, że datą nabycia spornej nieruchomości przez spadkodawcę – ojca wnioskodawczyni, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o PIT jest dzień śmierci jego ojca – jego spadkodawcy. Dlatego też, do udziału w nieruchomości, który córka nabyła w drodze spadku po ojcu, pięcioletni okres, liczony jest od końca roku jego spadkobrania, czyli od końca 2021 r. A w tym przypadku ojciec wnioskodawczyni jako spadkodawca nie był właścicielem nieruchomości ponad pięć lat.  W konsekwencji, jak tłumaczyli urzędnicy, spadkobierczyni musi zapłacić PIT od sprzedaży udziału w nieruchomości.

Czytaj więcej

Kiedy sprzedaż spadkowej nieruchomości bez PIT?

Kobieta poszła do sądu, ale przegrała. Szczeciński WSA nie kwestionował, że zgodnie z art. 10 ust. 5 ustawy o PIT w przypadku odpłatnego zbycia, nieruchomości nabytych w drodze spadku, sporny pięcioletni termin liczy się od końca roku, w którym ich nabycie czy wybudowanie nastąpiło przez spadkodawcę.

Zatem do wyliczenia tego okresu, od którego zależy opodatkowanie PIT przy odpłatnym zbyciu w przypadku spadkobrania wliczany jest także okres własności spadkodawcy. Niemniej w ocenie WSA chodzi o pierwszego spadkodawcę występującego bezpośrednio przed spadkobiercą – zbywcą nieruchomości. A nie, jakby tego … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułBoomerzy pamiętają, a Linux wspiera. Testerzy potrzebni do uratowania kultowego złącza
Następny artykułЗемля і два Місяці: науковці збентежили новою сенсацією