A A+ A++

Trwająca od ponad roku budowa Ośrodka Ruczaj postępuje zgodnie z harmonogramem. Prace toczą się zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz budynku przy ul. Jana Kantego Przyzby, który niebawem będzie filią Centrum Kultury Podgórza.

Fot. Zarząd Inwestycji Miejskich w Krakowie

W budynku realizowanym na zlecenie Zarządu Inwestycji Miejskich zakończono już hydroizolację dachu, co zapewniło szczelność budynku. Wykonywane są końcowe obróbki blacharskie szachtów oraz attyki. Na dachu zamontowane zostały podkonstrukcje pod urządzenia oraz większość urządzeń dla systemów wentylacyjnych. Wykonano także szklenie wszystkich okien zewnętrznych oraz fasady szklanej. Obecnie trwają finalne prace nad elewacją (termoizolacja z tynkiem cienkowarstwowym silikonowym) oraz wykonywany jest montaż aluminiowych świałołamaczy (stan zaawansowania 80%).

Wewnątrz prowadzone są natomiast prace związane z okablowaniem instalacji elektrycznych i słaboprądowych oraz instalacji sanitarnych (wodno-kanalizacyjnych, c.o., wentylacja mechaniczna). Trwają roboty tynkarskie, a także te związane z wykonywaniem gładzi. Rozpoczęło się również wstępne malowanie na najniższych kondygnacjach. Wykonywane są wylewki oraz ściany działowe z płyt gipsowo-kartonowych. Na scenie rozpoczęto montaż stalowych kładek technicznych i dźwigu hydraulicznego.

Zgłoszenie do odbiorów planowane jest na kwiecień 2025 r.

Przypomnijmy, że umowa na realizację Ośrodka Ruczaj, filii CKP, została podpisania 1 lutego 2023 r. Kontrakt ma się zakończyć w połowie 2025 r. Wartość umowy to 55 592 023,00 w tym 30 mln zł to środki z Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych.

Budynek będzie posiadać cztery kondygnacje nadziemne i dwie podziemne. W części wejściowej budynku została zaprojektowana reprezentatywna spiralna klatka schodowa i recepcja. Centralną część obiektu zajmie wielofunkcyjna sala widowiskowa z 287 miejscami oraz sceną z przeznaczeniem na koncerty, spektakle teatralne, projekcje filmowe i inne wydarzenia. Sala zostanie wyposażona w technologię sceniczną: m.in. mechanikę sceny, profesjonalne oświetlenie sceny oraz nagłośnienie.

W ramach kontraktu jesienią ubiegłego roku nasadzono 67 drzew. Jest to pierwsza część nasadzeń przewidzianych w ramach tego kontraktu. Inwestycja obejmuje również wykonanie zagospodarowania terenu i połączenie go z układem komunikacyjnym osiedla budynków mieszkalnych należących do Gminy Miejskiej Kraków. W ramach tych prac zostanie nasadzona kolejna partia zieleni oraz zamontowane obiekty małej architektury.

Aktualnie dojazd do budowanego ośrodka oraz osiedli położonych w bezpośrednim sąsiedztwie odbywa się głównie z wykorzystaniem ul. Kobierzyńskiej. Obsługa komunikacyjna zarówno samochodem, jak i autobusem czy rowerem poprawi się za kilkanaście miesięcy, po wybudowaniu ul. 8 Pułku Ułanów.

Podstawową funkcją placówki będzie pełnienie roli dzielnicowego domu kultury. Obiekt ma być miejscem animacji lokalnego życia kulturalnego, edukacji artystycznej i kulturalnej oraz promocji kultury. Placówka będzie organizatorem wydarzeń kulturalno-społecznych o zasięgu dzielnicowym i miejskim. Jej działalność kulturalna i edukacyjna będzie wielokierunkowa i dostosowana do różnych grup wiekowych. Nowoczesna i funkcjonalnie zaprojektowana przestrzeń pozwoli na stworzenie kompleksowej i różnorodnej oferty kulturalno-edukacyjnej dla wszystkich grup wiekowych – od najmłodszych z opiekunami, po seniorów. W budynku znajdzie się też nowa siedziba Rady i Zarządu Dzielnicy VIII Dębniki, co znacząco poprawi dostępność do niej dla mieszkańców, z uwagi na dobre skomunikowanie z osiedlami na obszarze dzielnicy.

Za realizację zadania odpowiada Zarząd Inwestycji Miejskich w Krakowie. Wykonawcą jest firma P.B.P. „Łęgprzem” Sp. z o.o. z Krakowa.


pokaż metkę


Autor:

Jan Machowski


Osoba publikująca:

Katarzyna Pustułka


Podmiot publikujący:

Wydział Komunikacji Społecznej


Data publikacji:

2024-09-24


Data aktualizacji:

2024-09-24

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPrawie 60 proc. pracujących Polaków uważa, że zarabia za mało w stosunku do umiejętności, blisko 40 proc. planuje zmianę pracy
Następny artykułJednak bez Indii?