A A+ A++

Wczorajsza niedziela upłynęła rolnikom powiatu świdnickiego na tradycyjnym święcie plonów. Rozpoczęła je msza św. odprawiona w intencji rolników przez ks. kan. Mirosława Kuźmę, proboszcza parafii pw. Chrystusa Króla, który dokonał również poświęcenia wieńców dożynkowych. Gospodarzem tegorocznych dożynek była gmina Trawniki. Na pięknych błoniach pojawiło się 25 wieńców i stoiska kół gospodyń wiejskich z całego powiatu. Reprezentowane były też miasto Świdnik i powiat świdnicki.

– Cieszę się z powrotu do tradycji obchodzenia tego święta kolejno w różnych gminach powiatu. W tym roku obchodzimy dożynki trochę później, ale z tym większą świadomością trudu i ryzyka pracy rolnika. Bo przecież wszyscy obserwujemy sytuację na południu Polski, gdzie ludzie tracą nie tylko plony, ale często również dorobek całego życia. Jednocześnie widzimy wielką solidarność międzyludzką, która nigdy nie zawodzi w momentach dla narodu najtrudniejszych. Ma ona swoje korzenie w kromce chleba, która, zanim podniesiemy j do ust, powstaje dzięki wysiłkowi wielu ludzi: rolników, młynarzy, piekarzy, transportowców i sprzedawców. Jest więc w jakimś sensie symbolem solidarności człowieka z człowiekiem. Dlatego, gdy za chwilą będziemy przeżywali obrzęd chleba, włączymy się w wielowiekową tradycję szacunku do pracy drugiego człowieka. Również rolnicy w naszym powiecie ucierpieli w skutek anomalii pogodowych, ale cieszmy się z tego, że ich praca nie poszła na marne. Dlatego do rolników i wszystkich innych ciężko pracujących na rzecz naszej wspólnoty kieruję wyrazy wdzięczności za ten rok i efekty ich pracy widoczne w kształtach dożynkowych wieńców – mówił Damian Baj, wójt gminy Trawniki witając dożynkowych gości .

Starostami dożynek byli Monika i Piotr Buchajczykowie z Oleśnik, którzy wspólnie prowadzą gospodarstwo rolne o powierzchni 45 ha, koncentrując się na produkcji roślinnej osiągając bardzo wysokie plony. Umiejętne wykorzystania wsparcia z funduszy unijnych umożliwia im modernizację zaplecza technicznego gospodarstwa. W niedzielę przewieźli z kościoła na plac dożynkowy bochen kołacza wypieczonego z tegorocznych plonów i zainicjowali obrzęd chleba, który polega na dzieleniu się nim z uczestnikami uroczystości.

– Myśląc dzisiaj o rolniczym święcie mamy serca  zmącone bólem związanym z powodzią , która w wielu miejscach nawiedziła Polskę powodują wielkie straty, również w rolnictwie. Woda zabiera plony, które jeszcze pozostały na polach, niszczy gospodarstwa i mienie, perspektywy na najbliższe lata. Tysiące osób walczy z żywiołem, by go zatrzymać, by uratować życie i mienie, to wszystko, co jest cenne dla naszej codzienności. Są wśród nich strażacy ochotnicy rekrutujący się często spośród mieszkańców wsi i manifestujący bezprzykładną solidarność międzyludzką. Mówiąc o dożynkach poruszamy trzy wątki, które powodują, że dożynki są chwilą refleksji. Są nimi wątek ziemi, rolnika i chleba. Pierwszy jest wątkiem naszej matki żywicielki, podstawy narodowego bytu, o której nie myślimy zbyt często na co dzień. Dzisiaj, w tym szczególnym dniu, mamy okazję sobie o niej przypomnieć. Wątek rolników to wątek ludzi pracujących od wieków na roli, tych którzy żywią i bronią, wypełniają niezmiernie ważne powołanie. To oni czynią sobie ziemię poddaną, są spadkobiercami chlubnego dziedzictwa narodowego, tradycji polskiej wsi, kultywowania zwyczajów rodzinnych, religijnych i patriotycznych. Wątek chleba z kolei przypomina, że jest on najważniejszym celem i owocem pracy rolników. Troska o chleb jest troską o życie. Chleb jest symbolem dostatku i pomyślności. Wszystkie nasze życiowe zmagania i troski koncentrują się na tym, żeby chleb leżał na stole, żeby go nikomu nie brakowało. Nasza tradycja narodowa łączy pojęcie gościnności z chrześcijańską wizją chleba, który do dziś jest ważną częścią naszego dziedzictwa kulturowego –  tłumaczył Waldemar Jakson, starosta świdnicki.

Podczas uroczystości oceniono wieńce dożynkowe przygotowane przez reprezentacje poszczególnych miejscowości. Największą przychylność zdobył wieniec przygotowany przez Koło Gospodyń Wiejskich w Mełgwi, 2 miejsce zajęła Grupa Wieńcowa z Majdanu Kawęczyńskiego, 3 KGW “Marysieńki” z Pilaszkowic, 4 KGW Żurawniki a 5 Grupa Wieńcowa z Choin.

Dożynkowe święto wykorzystano również do nagrodzenia wyróżniających się rolników. Byli nimi:

GMINA RYBCZEWICE

Lech Miściur, zam. Stryjno Kolonia

Od wielu lat prowadzi gospodarstwo rolne o pow. ok. 80 ha, którego głównym profilem jest produkcja roślinna (uprawa zbóż, roślin oleistych oraz okopowych). Gospodarstwo osiąga wysokie wskaźniki produkcji, do czego przyczynia się umiejętne korzystanie przez rolnika z unijnych dotacji. Pan Lech Miściur to również wieloletni członek Rady Gminy Rybczewice oraz przewodniczący rady gminy dwóch kadencji. Jego rolnicze doświadczenie oraz zaangażowanie społeczne kreują pozytywny wizerunek rolnictwa w Gminie Rybczewice.

Daniel Kwiecień, zam. Częstoborowice

Na areale ok. 15 ha prowadzi gospodarstwo sadownicze. Wprowadzanie nowoczesnych technologii upraw oraz nowych, wysokowydajnych odmian, zwiększa efektywność gospodarstwa i przyczynia się do uzyskiwania wysokich plonów. Rolnik często wykorzystuje dostępne fundusze zewnętrzne, które przyczyniają się do osiągania sukcesów w rolniczej pracy.

Sebastian Skorek, zam. Bazar

Od wielu lat prowadzi gospodarstwo rolne o pow. ok. 100 ha, którego głównym profilem jest produkcja roślinna. Rolnik stale dąży do rozwoju i unowocześniania swojego gospodarstwa, co przyczynia się do osiągania wysokich plonów, o dobrych parametrach jakościowych. Sukcesy w pracy są wynikiem umiejętnego wykorzystywania przez rolnika funduszy unijnych wspomagających rolnictwo.

GMINA PIASKI

Ryszard Golewski, zam. Józefów

Wspólnie z żoną Anetą prowadzi gospodarstwo rolne o pow. ok. 100 ha. W innowacyjny sposób zajmuje się produkcją pszenicy, rzepaku oraz buraków cukrowych, co pozwala na uzyskiwanie wysokich plonów o dobrych parametrach jakościowych. Codzienną pracę rolnika wyróżnia bardzo dobra organizacja, a otwartość na rozwój i modernizację gospodarstwa, przyczynia się do zapewnienia standardów bezpieczeństwa w rolnictwie i ochrony środowiska.

GMINA MEŁGIEW

Rafał Zań, zam. Dominów

Swoje gospodarstwo prowadzi wspólnie z żoną Anetą, kontynuując ponad stuletnią tradycję rodzinną. Obecnie, na ok. 10 ha areale, prowadzona jest w gospodarstwie szeroko rozwinięta produkcja roślinna (uprawa zbóż, roślin miododajnych, a także roślin leczniczych). Rolnik posiada także  pasiekę, liczącą 40 rodzin pszczelich oraz sad jabłoniowy. Na szczególną uwagę w gospodarstwie zasługuje, prowadzona hodowla owadów zapylających. Podejmowane przez rolnika działania oraz otwartość                    na innowacje w rolnictwie, wyróżniają gospodarstwo Pana Rafała w gminie.

GMINA TRAWNIKI

Ryszard Nawrocki, zam. Struża Kolonia

Od ponad 40 lat prowadzi gospodarstwo rolne o pow. ok. 30 ha, którego głównym profilem jest produkcja roślinna (uprawa zbóż, rzepaku, ziemniaków oraz buraków cukrowych). Przekazana rodzinna tradycja rolnicza, otwartość na stosowanie nowych technologii w prowadzeniu gospodarstwa, zwiększają jego efektywność i przyczyniają się do uzyskiwania wysokich plonów. Rozwój gospodarstwa jest także wynikiem umiejętnego wykorzystywania przez rolnika funduszy wspomagających rolnictwo.

dożynki powiatowe w Trawnikach Głos Świdnia

Last modified: 23 września, 2024

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułGambit Gruzińskiego Marzenia
Następny artykuł500 euro kary za noszenie przy sobie noża