A A+ A++

We wtorek w Puławach odbyło się podpisanie pierwszych w województwie lubelskim umów na projekty finansowane z Pożyczki wspierającej zieloną transformację miast. Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Wodociągi Puławskie to pierwsza spółka komunalna w regionie, która podpisała umowy na Pożyczki wspierające zieloną transformację miast. Łączna kwota dwóch projektów to prawie 7,5 mln zł.

Dzięki tym środkom będzie możliwa modernizacja kanału sanitarnego jak również budowa instalacji fotowoltaicznej o mocy przekraczającej 0,5 MW na terenie oczyszczalni ścieków. W ramach Pożyczki wspierającej zieloną transformację miast, na początku września do BGK wpłynęło już blisko 300 wniosków od ponad 50 różnych podmiotów, o łącznej wartości ok. 1,5 mld zł. Warto przypomnieć, że pożyczka wspierająca zieloną transformację miast to instrument, z którego skorzystają m.in. jednostki samorządu terytorialnego i spółki komunalne. Pożyczka jest udzielana na okres nawet do 20 lat. Jej oprocentowanie (w zależności od projektu i statusu podmiotu ubiegającego się o środki) wynosi od 0 do 1 proc. W przypadku części projektów możliwe jest też umorzenie 5 proc. kapitału pożyczki. Karencja w spłacie kapitału wynosi do 24 miesięcy od daty zakończenia realizacji inwestycji. Pożyczka nie wiąże się z prowizją, ani opłatami za jej udzielenie i obsługę. Może sfinansować do 100 proc. kosztów kwalifikowalnych netto (bez podatku VAT), z zastrzeżeniem posiadania zdolności kredytowej do jej spłaty.

W uroczystym podpisaniu umowy udział brali prezydent Puław Paweł Maj, wiceprezydent naszego miasta Grzegorz Nowosadzki, poseł do Parlamentu Europejskiego Krzysztof Hetman, pierwsza wiceprezes zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego prof. Marta Postuła oraz prezes MPWiK Wodociągi Puławskie Dariusz Dąbrowski.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPowstanie nowy obiekt. Nowoczesne przedszkole i żłobek przy ul. Zbożowej
Następny artykułZabytkowe nieruchomości idą pod młotek