Stan klęski żywiołowej to jeden z trzech stanów nadzwyczajnych. Mamy jeszcze stan wojenny i stan wyjątkowy. Nie ogłoszono jej podczas powodzi w 1997 roku, ani podczas pandemii koronawirusa. Zrobił to dopiero premier Donald Tusk, w czasie powodzi w województwie śląskim, dolnośląskim i opolskim.
Jak wynika z projektu rozporządzenia Rady Ministrów, w związku z trudną sytuacją powodziową rząd planuje wprowadzenie stanu klęski żywiołowej w wybranych powiatach, miastach i gminach:
Zobacz także
1) w województwie dolnośląskim – powiaty kamiennogórski, karkonoski, kłodzki, lwówecki, wałbrzyski i ząbkowicki oraz miasta na prawach powiatu Wałbrzych i Jelenią Górę;
2) w województwie opolskim – powiaty głubczycki, nyski i prudnicki oraz gminę Strzeleczki w powiecie krapkowickim;
3) w województwie śląskim – powiaty bielski, cieszyński, pszczyński i raciborski oraz miasto na prawach powiatu Bielsko-Białą.
W czasie obowiązywania stanu klęski żywiołowej dopuszcza się stosowanie następujących ograniczeń wolności i praw człowieka i obywatela:
1) obowiązku opróżnienia lub zabezpieczenia lokali mieszkalnych bądź innych pomieszczeń;
2) nakazu ewakuacji w ustalonym czasie z określonych miejsc, obszarów i obiektów;
3) nakazu lub zakazu przebywania w określonych miejscach i obiektach oraz na określonych obszarach;
4) nakazu lub zakazu określonego sposobu przemieszczania się.
Stan klęski żywiołowej ma trwać maksymalnie 30 dni od momentu ogłoszenia, a okres ten ma zapewnić niezbędny czas na zapobieżenie skutkom klęski i ich usunięcie.
Wcześniej pisaliśmy:
Jak wynika z projektu rozporządzenia Rady Ministrów, w związku z trudną sytuacją powodziową rząd planuje wprowadzenie stanu klęski żywiołowej w wybranych powiatach, miastach i gminach województw dolnośląskiego, opolskiego oraz śląskiego.
Decyzje dotyczące dokładnych lokalizacji podjęte mają być na podstawie rekomendacji wojewodów po analizach wojewódzkich zespołów zarządzania kryzysowego.
Stan klęski żywiołowej ma trwać maksymalnie 30 dni od momentu ogłoszenia, a okres ten ma zapewnić niezbędny czas na zapobieżenie skutkom klęski i ich usunięcie.
Jak wynika z opisu projektu, kluczowe jest szybkie reagowanie na potencjalne zagrożenia i usunięcie już zaistniałych skutków katastrofy.
W czasie obowiązywania stanu klęski wprowadzone zostaną “niezbędne ograniczenia praw i wolności”. Wśród nich znajdą się takie środki jak nakaz ewakuacji, zakaz przebywania w wybranych miejscach oraz obowiązek zabezpieczenia lub opróżnienia lokali mieszkalnych.
Stan klęski żywiołowej
Przypomnijmy, że stan klęski żywiołowej to jedna z form stanu nadzwyczajnego, który może zostać wprowadzony przez rząd w przypadku wystąpienia klęski żywiołowej lub innej katastrofy naturalnej. Jego celem jest ochrona ludności oraz usuwanie skutków takich zdarzeń.
Stan klęski żywiołowej może być wprowadzony na okres do 30 dni, choć w szczególnych przypadkach można go przedłużyć.
Stan klęski żywiołowej ogłasza się głównie w odpowiedzi na sytuacje takie jak powodzie, huragany, trzęsienia ziemi czy inne katastrofy naturalne, które zagrażają życiu, zdrowiu lub mieniu obywateli.
Materiał oryginalny:
https://www.slaskibiznes.pl/wiadomosci,rzad-chce-wprowadzic-stan-kleski-zywiolowej-w-trzech-wojewodztwach-m-in-w-slaskim,wia5-1-10656.html
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS