A A+ A++

Rośliny doniczkowe w mieszkaniu lub domu stanowią nie tylko walor estetyczny, ale niektóre ich rodzaje charakteryzują się właściwościami oczyszczającymi i nawilżającymi powietrze, a ponadto relaksująco wpływają na nasze samopoczucie.

Chcąc cieszyć oczy pięknie kwitnącymi roślinami, nie można zapominać o ich należytej pielęgnacji, która może się różnić w zależności od posiadanych gatunków. Rzecz jasna, większość roślin doniczkowych musi być regularnie podlewanych, ale nie każdy jednak wie, że pora, w której dostarczamy roślinie wodę, jest niezwykle istotna.

Jak podlewać rośliny?

Większość gatunków roślin doniczkowych podlewamy od góry, aplikując wodę bezpośrednio do ich podłoża. Oczywiście niektóre rośliny wymagają specjalnej opieki i wówczas zachodzi potrzeba napełniania wodą podstawka lub zraszania roślin bezpośrednio na ich kwiaty i liście. Zanim zdecydujemy się na metodę podlewania, sprawdźmy, która z nich jest odpowiednia dla danej rośliny.

Niektóre rośliny źle znoszą podlewanie wprost do podłoża, dlatego należy je zraszać123RF/PICSEL

Kiedy podlewać rośliny?

Podlewanie roślin, zwłaszcza wiosną i latem, powinno odbywać się rankiem, ale zanim słońce zacznie je penetrować swoimi promieniami, tym samym wchłaniać wodę z podłoża na skutek jej parowania.

Kolejnym powodem, dla którego powinniśmy podlewać rośliny jeszcze przed ostrym słońcem, jest zminimalizowanie ryzyka poparzenia rośliny. Aplikowanie wody na rozgrzaną w słońcu roślinę może mieć bardzo negatywne skutki i doprowadzić nie tylko do jej wspomnianego poparzenia, ale w najgorszym przypadku do obumierania.

Jeśli nasze rośliny wymagają podlewania dwa razy dziennie lub z jakichś powodów nie możemy tego zrobić rano, drugim, odpowiednią porą na podlewanie jest wieczór. Pamiętajmy jednak, że jeśli mamy do czynienia z bardzo ciepłym dniem i słońce operuje w miejscu roślin przez wiele godzin, wieczorne podlewanie powinno nastąpić, gdy słońce zacznie już zachodzić, spadnie temperatura, a nasze rośliny nie będą już tak bardzo nagrzane.

Ogólnie rzecz ujmując, powinniśmy zrezygnować z podlewania roślin, gdy słońce jest najbardziej intensywne. Pamiętajmy także, że niektóre rośliny nie wymagają obfitego podlewania, a zbyt duża ilość wody w podłożu może przyczyniać się do powstawania procesu gnicia, który negatywnie wpływa na ich kondycję.

Iwona Pavlović: Prywatnie bliżej mi do Białego Misia niż do Czarnej MambyINTERIA.PL

INTERIA.PL

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?

Dołącz do nas … czytaj dalej
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułUjawnił prawdę o Djokoviciu. Mocne słowa. “To okropne”
Następny artykułNowi funkcjonariusze wkrótce rozpoczną służbę na Podhalu