Wystawę otworzy wernisaż, który odbędzie się 20 września, o godz. 17.00 w MDK w Opocznie. Wstęp wolny. Serdecznie zapraszamy.
Prace autorki będą dostępne dla odwiedzających opoczyński MDK do 4 października w godzinach pracy instytucji.
O autorce:
Krystyna Popielska dzieciństwo spędziła w Jelni, w powiecie opoczyńskim. Po ukończeniu Szkoły Rzemiosł Artystycznych w Łysej Górze, ze specjalnością artystyczną, rozpoczęła pracę jako dekoratorka w Wojewódzkim Przedsiębiorstwie Tekstylno-Odzieżowym w Radomiu. Następnie podjęła pracę w dziale nadzoru artystycznego w Spółdzielni Rękodzieła Ludowego i Artystycznego „Opocznianka” w Opocznie pod kierownictwem prezes Janiny Smykowskiej. W tym czasie u boku doktora etnografii Jana Piotra Dekowskiego współorganizowała konkurs etnograficzny z okazji 25-lecia „Cepelii”.
Penetrując teren regionu opoczyńskiego udało się wtedy zgromadzić wiele cennych eksponatów, które zostały przekazane powstającemu Muzeum Regionalnemu w Opocznie.
Wojewódzki Dom w Piotrkowie Trybunalskim to kolejny etap pracy artystycznej Krystyny Popielskiej. Nawiązywała wtedy kontakt z grupą plastyków Ziemi Kieleckiej uczestnicząc przez wiele lat w plenerach i wystawach malarskich.
W latach dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku rozwijała swoje kwalifikacje poprzez szkolenia organizowane przez Centrum Animacji Kulturalnej Narodowa Instytucja Kultury w Warszawie. Jej prace wystawiane były w wielu miastach Polski, a za granicą w Berlinie i Wiedniu.
Oprócz malarstwa nieobce są jej inne techniki plastyczne takie jak: ceramika artystyczna, tkanina, batik, witraż, wiklina, zdobnictwo obrzędowe a także zabawka terapeutyczna i edukacyjna. Za projekty zabawek edukacyjnych została nagrodzona przez Ministerstwo Kultury w 1993 r.
Krystyna Popielska – instruktorka plastyki prowadziła zajęcia plastyczne z dorosłymi, młodzieżą i dziećmi na terenie województwa łódzkiego m.in. w Łódzkim Domu Kultury w projekcie „Kolorowa Lokomotywa”.
W ramach działalności społecznej chętnie wspierała projekty plastyczne prowadząc warsztaty w piotrkowskich przedszkolach, szkołach, bibliotekach i galeriach. Wielu uczestników zajęć prowadzonych pod jej kierunkiem zostało laureatami konkursów plastycznych, regionalnych, ogólnopolskich i międzynarodowych. Naliczyła ponad 150 nagród.
Sama była wieloletnią przewodniczącą jury Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego „Kwiat dziełem doskonałym” organizowanego przez Gimnazjum im. Jana Pawła II w Polkowicach. Tam prowadziła również warsztaty dla uczniów i nauczycieli w Gimnazjum oraz w Fundacji Eudajmonia (spółdzielnia socjalna dla osób z niepełnosprawnościami „inicjatywa” w Polkowicach).
Przez 8 lat pracowała z osobami z niepełnosprawnościami prowadząc w Piotrkowie Trybunalskim „Teatr bez barier”, współpracując ze studenckim teatrem „Wyjście ewakuacyjne” działającym przy uniwersytecie J. Kochanowskiego w Kielcach Filia w Piotrkowie Trybunalskim, obecnie Akademia Piotrkowska.
Jako wiceprezes Stowarzyszenia Rozwoju przez Sztukę „TRAKT” była pomysłodawczynią i koordynatorką Powiatowego Konkursu Plastycznego „Najbardziej lubię rysować…”, organizowanego przez Stowarzyszenie pod patronatem Łódzkiego Kuratora Oświaty. Do konkursu zaprosiła dzieci w wieku 3-10 lat zamieszkałych na terenie powiatu piotrkowskiego. W ramach tegoż Stowarzyszenia prowadziła autorski program: Wielopokoleniowe Integracyjne Zajęcia Artystyczne „WIZA”, w których uczestniczyły również osoby z niepełnosprawnościami.
Będąc wiceprezeską Rady Osiedla „Belzacka” w Piotrkowie Trybunalskim również organizowała konkurs plastyczno-literacki pt. „A gdybyś został Świętym Mikołajem…”, skierowanym do dzieci i młodzieży z Piotrkowa Trybunalskiego. Obecnie nadal prowadzi zajęcia plastyczne w Miejskim Ośrodku Kultury w Piotrkowie Trybunalskim i Gminnym Ośrodku Kultury w Rokicinach, powiat Tomaszów Mazowiecki.
źródło: MDK Opoczno
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS