A A+ A++

Rozwinięty przemysł i dobry rynek pracy, bliskość centrów przemysłowych i uczelni wyższych, a jednocześnie przystępne koszty życia. Gliwice to świetne miejsce do zamieszkania zwłaszcza dla młodych osób, które chcą pracować w sektorze technologii i innowacji. Jaka jest specyfika rynku nieruchomości w regionie? Gdzie warto kupić mieszkanie? W Gliwicach, czy w przylegających miastach, czyli Rudzie Śląskiej i Rybniku?

Dlaczego warto zamieszkać w Gliwicach?

Gliwice są częścią Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Oznacza to, że w pobliżu znajduje się wiele firm i fabryk, zwłaszcza z branży motoryzacyjnej, informatycznej i technologicznej. Daje to dużo ciekawych możliwości zatrudnienia, szczególnie w zawodach technicznych. W Gliwicach mieści się też jedna z najlepszych uczelni technicznych w Polsce, czyli Politechnika Śląska. To przyciąga do miasta wielu studentów i specjalistów oraz stwarza akademicką, inspirującą atmosferę.

Miasto ma świetnie rozwiniętą infrastrukturę drogową i kolejową. Autostrady A4 i A1 zapewniają łatwy dostęp do głównego miasta regionu, czyli Katowic oraz do innych części kraju. Mimo przemysłowego charakteru, w Gliwicach jest sporo terenów zielonych, w których można spacerować, jeździć na rowerze i wypoczywać. Poza tym industrialny klimat jest zaletą miasta. Historyczny rynek i charakterystyczna architektura odnowionych śląskich obiektów ma niepowtarzalny urok.

W mieście powstało wiele ciekawych inicjatyw. Należą do nich m.in. targi z ekologiczną żywnością, kluby muzyczne czy restauracje serwujące dania kuchni świata. Należy jednak pamiętać, że Gliwice zmagają się z zanieczyszczeniem powietrza. Niestety zimą smog może być dla mieszkańców uciążliwy. Warto podkreślić, że miasto jednak aktywnie walczy z tym problemem, inwestując w rozwiązania antysmogowe.

Jakie są ceny mieszkań na sprzedaż w Gliwicach?

Jakie są ceny mieszkań na sprzedaż w Gliwicach?

Gliwickie nieruchomości są przystępne cenowo. To ogromna zaleta z punktu widzenia potencjalnych nabywców. Mieszkanie na sprzedaż w Gliwicach jest znacznie tańsze niż np. w Katowicach czy Krakowie. Dlatego miasto jest polecane dla osób szukających tańszego miejsca do życia. Średnia cena za metr kwadratowy w Gliwicach wynosi obecnie ok. 6600 złotych. Ceny różnią się w zależności od dzielnicy i standardu mieszkań. Najdrożej jest w Śródmieściu i w rejonie Politechniki Śląskiej. W nowych inwestycjach deweloperskich lub odnowionych kamienicach koszt metra kwadratowego przekracza 8000 zł. Popularnością cieszą się też mieszkania w dzielnicy Trynek, w pobliżu aeroklubu sportowego.

Taniej jest w takich dzielnicach, jak: Łabędy, Sośnica i Bojków. Są to obszary o bardziej przemysłowym charakterze, z mniejszą ilością terenów zielonych i niższą jakością infrastruktury mieszkaniowej. Warto podkreślić, że ceny na rynku nieruchomości w Gliwicach wzrosły o ok. 10 procent w porównaniu do ubiegłego roku. Pokazuje to rosnący potencjał regionu.

Jeśli nie Gliwice, to co? Ruda Śląska i Rybnik

Jeśli chcesz zamieszkać w regionie, warto także sprawdzić mieszkania na sprzedaż w Rudzie Śląskiej oraz mieszkania na sprzedaż w Rybniku na domiporta.pl. W miastach tych jest znacznie taniej niż w Gliwicach. Średnia cena metra kwadratowego w Rudzie Śląskiej i Rybniku wynosi ok. 5000 zł. Obydwa miasta są dobrze skomunikowane z innymi miastami aglomeracji śląskiej. Dlatego są dobrą lokalizacją dla osób pracujących w Katowicach czy Gliwicach. Zarówno Ruda Śląska, jak i Rybnik znajdują się w fazie dynamicznej transformacji. Wiele budynków jest rewitalizowanych, inwestuje się w projekty z zakresu ekologii i energii odnawialnej. Rozbudowywana i modernizowana jest infrastruktura drogowa i rekreacyjna. Powstają nowe szkoły, zaplecze usługowe i placówki służby zdrowia.

Śląsk zmienia się dynamicznie. To z pewnością dobry czas na inwestycję w nieruchomości w Gliwicach i regionie. Obecnie mieszkania są stosunkowo tanie, ale ich ceny rosną. Perspektywy inwestycyjne są obiecujące nie tylko ze względu na wzrost cen, ale też z powodu większego zainteresowania wynajmem, zarówno wśród studentów, jak i pracowników.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułVI sesja Rady Miejskiej w Wołominie
Następny artykułAleż transfer N'Gapetha! Hit nad hity. Czekali na to 13 lat