Katedra Notre Dame będzie znów dostępna dla zwiedzających. Jeden z najpiękniejszych zabytków Paryża otworzy swoje podwoje dla turystów 7/8 grudnia 2024 roku. Wszystkie wydarzenia mają potrwać aż tydzień.
Według przewidywań, w 2025 roku katedrę odwiedzi minimum 15 milionów turystów. Dla porównania: przed wybuchem pożaru w 2019 roku było to 12 milionów. Osoby, które będą chciały odwiedzić katedrę po odbudowie, jesienią będą mogły zarezerwować wejście za pomocą specjalnej platformy (diecezja paryska poinformowała, że rezerwacje są darmowe). Tego typu “wejściówki” dotyczą tylko turystów chcących zwiedzić zabytek. Jeżeli ktoś nie zarezerwuje wejścia na wyznaczoną godzinę, będzie mógł zaczekać w specjalnej kolejce. Natomiast dla wiernych chcących uczestniczyć w nabożeństwach czy modlitwie, będzie przygotowane osobne wejście.
Co jeszcze się zmieni? Przez pierwsze pół roku od otwarcia Notre Dame będzie można zwiedzać jedynie indywidualnie. Rezerwacje grupowe zostaną uruchomione dopiero po 8 czerwca 2025 roku (tego dnia przypada uroczystość Zesłania Ducha Świętego).
Notre Dame płonie
Data 15 kwietnia 2019 roku już na stałe zapisze się w historii katedry i stolicy Francji. To właśnie tego dnia w Notre Dame wybuchł tragiczny pożar. Przyczyną wybuchu ognia było najprawdopodobniej elektryczne zwarcie, do którego doszło na wysokości dachu lub pozostawiony w tym miejscu niedopałek papierosa. Oficjalnej jednak do tej pory nie ustalono. Wśród możliwych przyczyn francuskie media podawały również zaniedbania w działaniu systemu przeciwpożarowego. Strażacy walczyli z żywiołem przez 15 godzin. W wyniku pożaru zawalił się dach, części sklepień i iglica. Ocalała główna konstrukcja budynku, fasada, wieże, ściany, dzwony, witraże i pochodzące z XVIII wieku organy.
Pożar Notre Dame wybuchł 15 kwietnia 2019 roku. Strażacy walczyli z ogniem przez kilkanaście godzinAnia Freindorf/REPORTEREast News
Tragiczne wydarzenia wstrząsnęły światem. Dzięki zbiórce środków na odbudowę “ikony Paryża”, w ciągu zaledwie kilku dni udało się zebrać 846 milionów euro. Pieniądze wpłaciło 340 tys. darczyńców ze 150 krajów. I tak ruszyły prace, których głównym celem było przywrócenie świetności jednej z najbardziej znanych świątyń na świecie. Władze Francji zadeklarowały wówczas, że Notre Dame zostanie odbudowana w przeciągu zaledwie pięciu lat.
Czas na odbudowę
Pierwszy etap prac trwał aż do lata 2021 roku – najpierw konieczne było oczyszczenie budynku i usunięcie gruzu. W międzyczasie prace konserwatorskie zostały na jakiś czas przerwane ze względu na pandemię koronawirusa. Jednym z największych wyzwań było stworzenie identycznego szkieletu chóru i nawy. Jesienią 2023 roku katedra odzyskała ważny symbol – iglicę.
Widok na katedrę Notre Dame dawniej i dziś. Pierwsze zdjęcie pochodzi z lipca 1945 roku, drugie – z kwietnia 2024AFP/EAST NEWSEast News
Film o odbudowie Notre Dame
W tym tygodniu zaprezentowano 15-minutowy film opowiadający o procesie odbudowy katedry. Został przygotowany przez portal informacyjny “Vatican News”.
“To przedsięwzięcie wymagające ogromnej współpracy i współdziałania” – mówi arcybiskup Paryża Laurent Ulrich w rozmowie z “Vatican News”.
Zobacz również:
“Obraz, który do mnie powraca, to przede wszystkim szeroki uśmiech, na twarzach wszystkich, którzy tu pracują. Niezmiennie szczęśliwych, że są częścią tej odbudowy i w pewnym sensie także dlatego, że zostali wybrani, by tu pracować. Po drugie, to obraz firm remontowych z najwyższej półki, które zaangażowano. Jestem przekonany, że przedsiębiorstwa zajmujące się konserwacją zabytków we Francji, są na znakomitym poziomie. To bardzo piękne i bardzo ważne dla Francji” – ocenia duchowny.
Zwraca jednak uwagę, że katedra, którą zobaczymy już w grudniu, będzie się różniła od tej, którą pamiętamy sprzed 15 kwietnia 2019 roku.
“To dość naturalne, bo została wyczyszczona. Osobom, które mówią: oddajcie nam katedrę taką, jaką znamy, odpowiadam: to niemożliwe. Niemożliwe, ponieważ nabrała ona barw, których wcześniej nie miała” – mówi abp Laurent Ulrich.
Philippe Jost, odpowiedzialny za przebieg prac, dodaje: “Po otwarciu katedry nie zapomnimy o renowacji, którą przeszła, ponieważ wnętrze zostało maksymalnie powiększone w toku prac porządkowych i restauracyjnych. Więc powróci ono z blaskiem, jakiego wcześniej nie znaliśmy. Zarówno dla mnie jak i wszystkich rzemieślników, którzy tu pracowali, było to jedyne w swoim rodzaju doświadczenie, które zostanie w nas na zawsze. Patrząc na tę katedrę, będziemy wracali myślami do całego czasu odbudowy, do wspaniałych chwil”.
Po zakończeniu prac, w katedrze pojawią się nowe krzesła dla wiernych i nowy ołtarz, nowe relikwiarze i przedmioty liturgiczne. Ambona, ołtarz, chrzcielnica i tabernakulum zostały zaprojektowane przez Guillaume’a Bardeta, twórcę z Francji. Dla odwiedzających będzie wytyczona nowa trasa zwiedzania – od części północnej do południowej (czyli od mroku do światła).
Jak donosi dziennik “La Croix”, szaty liturgiczne dla biskupów, księży i diakonów stworzy znany projektant mody Jean-Charles de Castelbajaca. Mają być one w przyszłości używane w trakcie ważnych uroczystości, w których będą brali udział duchowni paryskiej archidiecezji.
Notre Dame, czyli “Nasza Pani”
Notre-Dame de Paris to jedna z najbardziej znanych katedr na świecie. Jej nazwa oznacza “Nasza Pani” i odnosi się do Marii, Matki Bożej. Gotycka budowla została wzniesiona na wyspie na Sekwanie Île de la Cité na miejscu dwóch stojących tu wcześniej kościołów z IX wieku. Budowa Notre Dame trwała ponad 180 lat: od 1163 do 1345.
Źródło: vaticannews.va, sortiraparis.com, niedziela.pl, Interia
„Polacy za granicą”: Jacy tak naprawdę są paryżanie? Polsat Play
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS