A A+ A++

Główny Inspektorat Sanitarny przypomniał o zasadach postępowania w budynkach dotkniętych zalaniem. Obecność bakterii, wirusów i pierwotniaków, może prowadzić do poważnych chorób, np. salmonellozy i czerwonki.

GIS wyjaśnia, że zagrożenie wynika z kontaktu z materiałami zakaźnymi zawartymi w ściekach oraz elementami budowlanymi wykonanymi z porowatych materiałów, które miały z nimi styczność. Ścieki mogą także zawierać chemikalia z gospodarstw domowych oraz pestycydy.

Zalecenia dotyczące wody pitnej

GIS przypomina, iż w trakcie powodzi i po opadnięciu wody,  studnie i zbiorniki wodne nie mogą być źródłem wody do picia. W celu uzyskania wody bezpiecznej dla zdrowia należy bezwzględnie wszystkie studnie oczyścić, zdezynfekować, a następnie potwierdzić badaniami przydatność do spożycia. Zasady, jakie obowiązują w tym przypadku można znaleźć na stronie internetowej GIS. Do picia najlepiej używać świeżej wody butelkowanej. Jeżeli istnieje konieczność stosowania innej wody, należy ją odkazić. 

Każdą niepewną wodę przeznaczoną do picia należy odkazić. Dzięki zniszczeniu bakterii, a w szczególności zarazków chorób zakaźnych przewodu pokarmowego, staje się ona bezpieczna dla zdrowia. Odkażanie wody można przeprowadzić różnymi środkami i sposobami: najprostszym i dobrym sposobem odkażania wody jest jej gotowanie. Można również dezynfekować wodę za pomocą specjalnych preparatów i pastylek pod różnymi nazwami, przeprowadzając ten zabieg ściśle według przepisów załączonych do tych preparatów – napisano w komunikacie GIS

Za zaopatrzenie mieszkańców w wodę odpowiada gmina. Powodzianom powinna być dostarczana bezpieczna woda w opakowaniach jednostkowych, zwłaszcza tam gdzie nie ma możliwości gotowania wody.

Zalanie budynku, co robić?

GIS przypomina również zasady postępowania w przypadku zalania budynków użyteczności publicznej i mieszkalnych ściekami. 

– W razie zalania budynku zanieczyszczenia zawarte w ściekach z uszkodzonego systemu kanalizacji wnikają we wszelkie materiały konstrukcyjne o strukturze porowatej i elementy wyposażenia, szczególnie wykonane z materiałów nasiąkliwych. Ulegają one skażeniu, w wyniku którego mogą się w nich rozwijać obecne w ściekach mikroorganizmy chorobotwórcze – podkreślił w komunikacie GIS.

Dlatego też budynki po zalaniu należy traktować jak skażone, a korzystanie z zalanych pomieszczeń jako stwarzające ryzyko choroby zakaźnej i jej szerzenia w otoczeniu.

– Głównym składnikiem  ścieków bytowych są odchody ludzkie (odpływy z toalet), które z uwagi na obecne w nich mikroorganizmy w tym patogenne bakterie, wirusy i pierwotniaki bywają powodem groźnych chorób wodozależnych, jak dur brzuszny, salmonellozy, czerwonka, WZW A – ostrzega Inspektorat. 

Jak sprzątać po zalaniu?

Działania po zalaniu powinny przebiegać w dwóch etapach: czyszczenia i dezynfekcji. Pierwszy etap, czyszczenie, polega na szybkim usunięciu ścieków, szlamu, mułu i innych zanieczyszczeń z pomieszczeń. Robi się to przy użyciu sztywnej szczotki lub szufli. Następnie usuwa się elementy, które mogą sprzyjać rozwojowi bakterii i grzybów, w tym zalane tynki i materiały o porowatej strukturze, takie jak płyty gipsowe, drewniane elementy, wykładziny i tapety. Zaleca się także pozbycie się uszkodzonych mebli, zwłaszcza tapicerowanych, oraz materiałów takich jak pościel, koce czy ubrania. Powierzchnie pomieszczeń i ściany powinny być wielokrotnie myte wodą z detergentem. Wszystkie prace należy wykonywać w odzieży ochronnej, w tym fartuchu, rękawicach, butach gumowych oraz masce ochronnej. Drugi etap, dezynfekcja, jest kluczowy. Najczęściej stosowane środki dezynfekcyjne to te na bazie chloru, takie jak chloramina i podchloryn sodu, które wymagają ostrożności. Należy chronić oczy, skórę i drogi oddechowe, stosując maseczki, rękawice i okulary ochronne. Środków chlorowych nie wolno łączyć z innymi preparatami, gdyż może to prowadzić do wydzielania szkodliwego chloru. Dezynfekcję należy przeprowadzać w dobrze wentylowanych pomieszczeniach, które powinny być wietrzone przez co najmniej dobę po zakończeniu. Środki dezynfekcyjne najlepiej nanosić pędzlem lub szczotką, a po 24 godzinach spłukać je ciepłą wodą. Po zakończeniu czyszczenia i dezynfekcji konieczne jest dokładne osuszenie pomieszczeń, zabezpieczenie ich przed pleśnią oraz, jeśli to konieczne, przeprowadzenie prac naprawczych.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWieczór poezji z Czesławem Miłoszem w Przytulnym Domku
Następny artykułVI nadzwyczajna sesja Rady Miejskiej w Brzozowie [ZDJĘCIA]