A A+ A++

Gdy rodzice otrzymują diagnozę, że trzeba wyciąć tzw. trzeci migdał lub podciąć migdałki podniebienne, zaczynają szukać informacji, czy to bezpieczne. Internet pełen jest bowiem nieprawdziwych sensacji. O tym, kiedy wycięcie migdałków jest konieczne i dlaczego nie należy z tym zwlekać rozmawiamy z prof. Tomaszem Zatońskim, specjalistą otolaryngologiem, prorektorem ds. społecznej odpowiedzialności uczelni Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu, a także konsultantem wojewódzkim w dziedzinie otolaryngologii dla województwa dolnośląskiego.

Malformacje naczyniowe, co to jest?

Politykazdrowotna.com: Panie profesorze, podczas konferencji UCHO 2024 prowadził pan wykład pt. Malformacje naczyniowe u dzieci. Co to znaczy?

Prof. Tomasz Zatoński: Mówimy o zmianach naczyniowych, o zniekształconych naczyniach limfatycznych, krwionośnych, które w obrębie szyi, głowy i szyi dzieci tworzą struktury guzowate, niepokojące rodziców. Czasami pojawiają się nagle. Problem jest interdyscyplinarny, bo dotyczy możliwości diagnostycznych i w zakresie pediatrii, i w zakresie otolaryngologii, chirurgii głowy i szyi. Dziecko może trafić do hematologa, do chirurga dziecięcego. Pod względem diagnostyki warto to uporządkować. To, że ośrodek Kliniki Otolaryngologii Chirurgii Głowy i Szyi Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, którym kieruję, został zaproszony do przygotowania jakby naszej sesji w ramach tej konferencji jest dużym zaszczytem i wyzwaniem.

O najpowszechniejszych infekcjach u dzieci przeczytasz w artykule

Prof. Teresa Jackowska: profilaktyka grypy, RSV i COVID-19 pomaga chronić przed zapaleniem ucha

O czym mówił pan podczas wykładu?

Pokazywaliśmy, jak przebiega proces diagnostyczno-terapeutyczny i kto w nim uczestniczy. Bardzo ważne jest, żeby w przypadku takich zmian, jak malformacje naczyniowe, ośrodek, który zajmuje się ich diagnostyką i leczeniem, był ośrodkiem interdyscyplinarnym, przygotowanym do takiej diagnostyki. W takim zespole potrzebujemy otolaryngologa dziecięcego, radiologa diagnosty, który ma doświadczenie w opisywaniu takich zmian. Musimy wykonać szereg badań – to jest ultrasonografia, rezonans magnetyczny, rzadziej tomografia komputerowa z racji otrzymywanej dawki promieniowania. Mamy badania z kontrastem, którym możemy zakontrastować taki guz, zobaczyć, jakie jest jego unaczynienie, którędy ono prowadzi.

Malformacje naczyniowe, jak się leczy te guzy?

Jak wygląda terapia tego typu guzów?

Możemy poprosić na przykład interwencyjnego radiologa, by przeprowadził embolizację guza, czyli zatkać tętnice albo inne naczynia, które go zaopatrują. Możemy guz ostrzyknąć substancjami chemicznymi lub leczyć farmakologicznie. Do panelu zaprosiliśmy profesor Magdalenę Skarżyńską, która jest farmakologiem i pokazuje, jakich leków możemy używać w leczeniu tych guzów.

O czym należy pamiętać, stosując popularne leki w tym artykule

Dr Magdalena Skarżyńska: Ostrożnie ze stosowaniem sprejów do nosa
Dr Magdalena Skarżyńska: Ostrożnie ze stosowaniem sprejów do nosa

Czym jest trzeci migdał?

Rodziców często niepokoi trzeci migdał. Wycinać czy nie?

Mówimy o zabiegu chirurgicznym, o leczeniu operacyjnym, które ma bardzo ścisłe wskazania. Kwalifikacja do zabiegu operacyjnego przeprowadzana jest przez doświadczonego otolaryngologa. Mamy sytuacje, w których wynik przerostu migdałka gardłowego wpływa na zdrowie i życie dziecka. Najbardziej istotnym powikłaniem przerostu migdałka gardłowego są trwałe ubytki słuchu, trwające po kilka miesięcy u dziecka ze względu na ucisk tego migdałka, na ujścia trąbek słuchowych zlokalizowanych w nosogardle, zaburzenie przewietrzania ucha środkowego i wysiękowe zapalenie ucha, które wiąże się z niedosłuchem na poziomie około 40 decybeli. Taki niedosłuch u dziecka wpływa na jego rozwój psychospołeczny. I to jest trwała strata w rozwoju dziecka, którą możemy mieć problem odrobić, bo na przykład to dziecko źle wykształci mowę. Są sytuacje, w których dziecko z dużym przerostem migdałka, zakwalifikowane do zabiegu, nie zostanie zoperowane i wtedy mamy ryzyko nieprawidłowego wzrostu zębów, zmiany w strukturze kości, szczęki, żuchwy, zaburzenia rozwoju twarzo-czaszki jako wynik tego zaniedbania.

Gdy dziecko chrapie, warto sprawdzić migdały

Jak objawia się przerost trzeciego migdałka?

Migdałek gardłowy rośnie na końcu nosa dość głęboko i jeżeli jest przerośnięty klinicznie w stopniu wymagającym interwencji chirurgicznej, to niemalże całkowicie blokuje drożność nosa. Uniemożliwia przepływ powietrza przez nos. Czyli takie dziecko nie jest w stanie oddychać sprawnie przez nos. Dziecko z przerostem migdałka gardłowego oddycha przez usta, chrapie w nocy.

Jakie dzieci mają tendencję do przerostu migdałka?

Zrobiliśmy badanie w latach 2016-17 i 2017-18, które pokazało, że ryzyko przerostu migdałka gardłowego i migdałków podniebiennych, wymagające operacji, rośnie wraz ze wzrostem masy ciała u dziecka. U dzieci z niedowagą i z prawidłową masą ciała mamy niższe ryzyko potrzeby usuwania migdałka niż u dzieci z nadwagą i z otyłością.

Dr Karol Myszel: terapia przywracania słuchu pacjentom wpływa też na ich głos
Dr Karol Myszel: terapia przywracania słuchu pacjentom wpływa też na ich głos

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułTrwa III edycja konkursu na esej historyczny o stanie wojennym na Podkarpaciu
Następny artykułTwoje dziecko poszło do żłobka? We wrześniu złóż wniosek o żłobkowe, w październiku o „aktywnie w żłobku”