W miniony czwartek 19 września na wybranych drzewach w całej Europie rozwieszone zostały TreeTagi, czyli specjalne etykiety, które w pigułce przedstawiają informacje o tym, ile korzyści dają nam drzewa rosnące w najbliższym otoczeniu.
W naszym mieście w kampanii biorą udział dwa drzewa – dąb szypułkowy, który rośnie przy skrzyżowaniu ul. Sikorskiego i ul. Armii Krajowej oraz dąb szypułkowy, którego podziwiać można w Parku Północnym przy ul. Edukacji.
Akcja zainicjowana została przez Pius Floris Boomverzorging, natomiast w Polsce koordynuje ją Nature-Based Tree Management. Celem kampanii jest zwrócenie uwagi na znaczenie drzew nie tylko dla środowiska, ale też dla ludzi. Wszak usługi, jakie drzewo dla nas „świadczy” są kluczowe – wymienić należy chociażby przechwycanie wód opadowych i zanieczyszczeń, zwiększanie bioróżnorodności, ochładzanie powietrza oraz przede wszystkim – produkcje tlenu.
– W większych i mniejszych miastach drzewa miejskie mają kluczowe znaczenie dla zdrowia i dobrostanu mieszkańców obszarów miejskich. Podczas gdy wartość estetyczna drzew jest oczywista, świadczone przez nie usługi ekosystemowe, znajdujące potwierdzenie w badaniach naukowych, są wielowymiarowe i mają zasadniczy wpływ na jakość naszego życia. Ze względu na liczne korzyści, jakie nam zapewniają, od poprawiania jakości powietrza po poprawianie dobrostanu psychicznego, drzewa miejskie są niezbędnym elementem zrównoważonych, zdrowych i przyjaznych miast – wyjaśniają organizatorzy kampanii. – Zrozumienie i uświadomienie sobie różnorakich korzyści płynących z obecności drzew na terenach mieskich pozwala nam skuteczniej działać na rzecz ich zachowania i uwzględniania w planowaniu przestrzennym oraz takiego zarządzania nimi, które pomaga je chronić, a drzewom pomaga przystosowywać się do warunków, w jakich rosną, umożliwiając istnienie w krajobrazie miejskim przez wiele lat – dodają.
TreeTagi zawierają takie informacje, jak wielkość konkretnego drzewa, gatunek oraz korzyści, które dostarcza.
– Jeśli chcesz wesprzeć kampanię, sfotografuj się przy drzewie z TreeTagiem i opublikuj zdjęcie w mediach społecznościowych, opatrując je hasztagiem #EUTreeTag. Mamy też nadzieję, że informacje o drzewach i ich wartości przedstawione na TreeTagach wykorzystywane będą podczas zajęć edukacyjnych prowadzonych w terenie – mówią pracownicy Tyskiego Zakładu Usług Komunalnych.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS