W obliczu rosnących zagrożeń cybernetycznych, Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego w sektorze finansowym (CSIRT KNF) wydał pilne ostrzeżenie dla klientów PKO BP. Najnowsze raporty wskazują na zmasowany atak cyberprzestępców, którzy mają na celu przejęcie kontroli nad kontami użytkowników bankowości internetowej ipko.pl poprzez wyrafinowane metody inżynierii społecznej.
Fałszywa strona ipko – jak rozpoznać zagrożenie?
Hakerzy stworzyli stronę internetową, która na pierwszy rzut oka wygląda jak oficjalny portal bankowości internetowej PKO BP. Została jednak zaprojektowana w taki sposób, aby wprowadzić użytkowników w błąd – fałszywa strona ma adres „ipkobank.pl” zamiast „ipko.pl”. Różnice są subtelne i mogą być łatwo przeoczone przez nieostrożnych użytkowników. Właśnie dlatego eksperci z CSIRT KNF apelują o szczególną uwagę na adres strony przed zalogowaniem się.
Sposoby dystrybucji fałszywego linku
Cyberprzestępcy stosują różnorodne metody rozpowszechniania linków do fałszywej strony, od masowych e-maili, przez komunikatory internetowe, po SMS-y. Każda z tych wiadomości może zawierać atrakcyjnie brzmiące hasła zachęcające do zalogowania się, takie jak pilne zabezpieczenie konta czy konieczność weryfikacji danych użytkownika. Wszystko to ma na celu skłonienie ofiar do podania swoich danych logowania, co w konsekwencji może doprowadzić do kradzieży środków finansowych lub danych osobowych.
Jak bronić się przed cyberatakami?
CSIRT KNF razem z PKO BP przypominają kilka kluczowych zasad bezpieczeństwa:
- Zawsze dokładnie weryfikuj adres URL strony, na której zamierzasz się zalogować.
- Nie klikaj w linki i załączniki pochodzące z nieznanych źródeł.
- Pamiętaj, że żaden bank nigdy nie prosi o podanie hasła lub innych danych logowania przez e-mail czy SMS.
- W przypadku wątpliwości co do autentyczności wiadomości, najlepiej skontaktować się bezpośrednio z bankiem.
Apel o czujność
Atak na klientów PKO BP jest przypomnieniem, że w dobie cyfrowej każdy użytkownik usług bankowych musi być nieustannie czujny. Regularna edukacja na temat cyberbezpieczeństwa oraz stosowanie się do zasad bezpiecznego korzystania z usług online to fundament ochrony naszych danych i środków finansowych przed nieuprawnionym dostępem.
Z zawodu językoznawca i tłumacz języka angielskiego. W redakcji od samego początku.
Kontakt z redakcją: [email protected]
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS