PIE: Polska powinna do 2030 r. wydać na modernizację ciepłownictwa 558 mld zł
10.02.2020r. 16:38
“Mając na uwadze powyższe oraz patrząc z perspektywy rosnącego PKB i bogacącego się społeczeństwa przedstawiona kwota nakładów na niskoemisyjną transformację ciepłownictwa jest akceptowalna. Ponadto nie powinna być postrzegana jedynie jako wydatek, ale raczej jako inwestycja w poprawę zdrowia, jakości życia, ochronę klimatu a także krajowy przemysł i miejsca pracy, ponieważ większość niezbędnych materiałów, urządzeń oraz usług mogą wytworzyć rodzime przedsiębiorstwa, pod warunkiem, że stworzy się im odpowiednie warunki do działania i postawi jednoznaczne cele przed sektorem budownictwa i ogrzewnictwa” – dodano.
PIE wskazało, że w wariancie referencyjnym, czyli braku wymiany źródeł ciepła na niskoemisyjne, utrzymania tempa i jakości termomodernizacji budynków na obecnym poziomie, poziom wszystkich nakładów inwestycyjnych do 2030 r. wyniesie około 200 mld zł.
Według PIE należy rozważyć wprowadzenie zakazu wykorzystywania węgla w indywidualnych źródłach ogrzewania od 2030 r.
“Zwiększenie ilości produkowanego ciepła z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii jest możliwe do zrealizowania, podobnie jak w energetyce zawodowej przez wdrożenie mechanizmów wsparcia, jak system zielonych certyfikatów czy system aukcyjny” – uważa PIE.
“Analogiczne wsparcie powinno być zastosowane dla energii z odzysku. W strategii dla ciepłownictwa należy przedstawić ambitniejsze cele wzrostu udziału ciepła z OZE niż te minimalne wynikające z nowej Dyrektywy OZE (1,1-1,3 pkt. proc. rocznie w okresie 2021-2030)” – dodano.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS