A A+ A++

Jak zabezpieczyć dom przed powodzią?

Budynek znajdujący się na terenach zalewowych powinno zabezpieczyć się jeszcze przed wystąpieniem powodzi. Przy szacowanej głębokości wody do 1 m mury budynku mogą być pokryte nieprzepuszczalną warstwą np. ceramiką, a progi drzwi wejściowych powinny być podwyższone. Na czas powodzi warto osłonić zarówno je, jak i okna do piwnic.

Pamiętajmy jednak, że przy głębokościach większych od 1 m nacisk wody na ściany uszczelnionego budynku może naruszyć jego konstrukcję. Niestety nawet najlepiej zabezpieczony budynek przy dużej powodzi może zostać zalany, dlatego tak ważne jest śledzenie komunikatów oraz słuchanie służb ratowniczych w przypadku wezwania do ewakuacji.

Tam, gdzie spodziewany zalew nie będzie głęboki można zastosować osłony stałe – betonowe lub ziemne. Wówczas zagrożony budynek opasamy niskim wałem lub murem przeciwpowodziowym. Można zastosować również osłony tymczasowe wykonane np. z geowłókniny napełnianej wodą lub z tworzyw sztucznych. Popularnym, ale mniej skutecznym rozwiązaniem jest ułożenie zapory z worków do połowy napełnionych piaskiem. Aby wzmocnić efekt uszczelniający, przed ułożeniem worków warto wyłożyć dane otwory (okna, drzwi) folią i wypełnić szczeliny w ścianach silikonem.

Jak zabezpieczyć działkę przed zalaniem?

Przed kupnem i przystąpieniem do budowy warto sprawdzić, czy wybrana działka nie znajduje się na terenach zalewowych. Można to sprawdzić w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego (MPZP). Z dokumentu powinno wynikać, na jakim obszarze znajdują się lub będą znajdować tereny zagrożone podtopieniem. Wniosek o wgląd do planów można złożyć do właściwego miejscem urzędu miasta lub gminy.

Jeżeli budynek już znajduje się na terenach zalewowych w walce ze skutkami ulewnych deszczy, może pomóc skuteczny system odprowadzania deszczówki lub jej magazynowania, który zminimalizuje podtapianie działki.

Powódź 2024. BardoFilip NaumienkoReporter

Bariera przeciwpowodziowa do drzwi

Bariery przeciwpowodziowe do drzwi zabezpieczają wnętrze budynku przed wodą. Wraz ze wzrostem poziomu wody automatycznie podnoszą się, tworząc mechaniczną zaporę. To rozwiązanie jest znacznie szybsze niż układanie tradycyjnych worków z piaskiem.

Na rynku są również dostępne kompozytowe bariery przeciwpowodziowe. W ich przypadku prowadnice przy framudze są montowane na stałe. Modułowa budowa zapory pozwala dostosować jej wysokość odpowiednio do poziomu wody. Pod naporem wody system ten powinien dodatkowo się doszczelnić.

Zabezpieczenie garażu przed zalaniem

Aby uchronić garaż przed zalaniem na terenach zalewowych, warto na stałe wyposażyć drzwi garażowe w zaporę przeciwpowodziową. Bariery tego typu mają budowę modułową, dzięki czemu można dostosować jej wysokość odpowiednio powyżej poziomu wody powodziowej. W razie zagrożenia wodoszczelne panele wkłada się do prowadnic, zapobiegając przedostaniu się wody do wnętrza garażu.

Przy ochronie garażu przed zalaniem mogą pomóc również elastyczne rękawy przeciwpowodziowe zaopatrzone w membrany zaciskowe. Można je ze sobą łączyć, tworząc wał przeciwpowodziowy. Wysokość mobilnych rękawów przeciwpowodziowych jest stała w zależności od wybranego modelu i sięga średnio od 20 cm do 1 m.

Zobacz również: 

Iwona Pavlović: Prywatnie bliżej mi do Białego Misia niż do Czarnej MambyINTERIA.PL

INTERIA.PL

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?

Dołącz do nas … czytaj dalej
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułZmarł Felicjan Andrzejczak, były wokalista Budki Suflera. Miał 76 lat
Następny artykułEksplozja składu setek rakiet i tysięcy pocisków. Cios dla Rosji